| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a aparut un furunc pe burta, mai exact aproape de buric si 'muntele venus"cu dureri ingrozitoare si mare cam cat o minge de ping-pong.Ieri am fost la urgente unde doctorul mi-a spus sa imi cumpar crema neagra si sa imi pun comprese, si sa i-au oxacilina, dar am dureri groaznice, cand ma aplec sau cand ma ridic din pat imi curge puroi si abia pot merrge, prima data am crezut ca e un cos, dar nu imi pot explica de ce durerea e atat de insuportabila si chinuitoare, chiar nu inteleg de unde am luat bacteria, in viata mea nu am avut asa ceva, imi puteti spune cateva remedii va rog si cat in cat timp se va vindeca pentru ca este oribilcrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adevar a răspuns:

Mergi din nou la urgente. Dar cum se pare ca aia nu prea au chef sa te trateze, mai bine mergi la medicul tau de familie. Daca esti minora, poti sa te duci la spitalul de copii. Eu am avut unul pe genunchi care facea la fel ca al tau... Daca a ajuns sa curga puroi nu o sa mai treaca asa usor cu ungunete. Deci cauta un doctor intreg la cap, care sa il taie (face o taietura fff. foarte foarte mica), da cu apa oxigenata si poate un oic de anestezic si il stoarce / curata. E posibil sa doara un pic, dar nu prea tare. Oricum te doare cand te misti. Asa ca fuga la doctor, ca altfel o sa se mareasca si mai tare.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la un chirurg sa-ti incizeze abcesul si sa-l dreneze ca lumea, altfel, chiar daca se va vindeca, la un moment dat va recidiva.

| david_1905 a răspuns:

Buna Xonia! eu am avut cel mai mare la genunchi, sa facut gaura mare.Sa nu l storci nu i voie cu cat storci cu ata se adanceste.Am luat urgent injecti si sa scurs singura.Crema nu mi a fost de folos. Puteam sa fac cancer era aproape sa ajunga la os asa adanc a fost. Sfatul meu e sa mergi la medic sa ti dea injectii oxacilina aia intra in sange decat medicamentul.E mult mai puternic.