| dermengiu a întrebat:

Buna am si eu o intrebare cine poate sa ma ajute, am avut un cercel in buric pe care l'am dat jos pentru ca am facut infectie, si 10 cm de la buric in sus e foarte tare si imi curge puroi galben...am facut temperatura si am dureri mari in jurul buricului. exista riscul de operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Exista riscul ca abcesul format sa aiba nevoie de drenaj chirurgical, dar nu te gandi la aceasta ca la o operatie. E o simpla incizie de drenaj, urmata de extragerea puroiului. Nu se coase dupa aceea.

Mergi la medic. Daca ai noroc, trece numai cu antibiotice.

| dermengiu explică (pentru Empathizer):

Mersi frumos pentru ajutor,,, am sa merg la medic.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te vada un chirurg, ceea ce ai tu se numeste omfalita. Daca ajungi la timp la chirurg, se poate trata printr-o mica incizie si tratament antibiotic (eventual in perfuizie sau injectabil). Daca ajungi prea tarziu, se poate extinde intrabdominal si sa ai nevoie de operatie.

| Gabilsson a răspuns:

Mergi la chirurgie pentru o mica incizie! Nu mai astepta!

| XxrobixX a răspuns:

Du-te la doctor si nu mai astepta sa se agraveze!