| miky008 a întrebat:

acum 2 saptamanii mi-am dat pierce in buric mi-a dat o prietena si nu se mai vindeca ma doare si curge puroi galbui din el m-am dat cu baneocin, apa cu sare si rivanol intr-una... oare s-a infectat sau doar se vindeca mai greu?

2 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Cand ai puroi inseamna ca este infectat deja!
Trebuie neaparat sa te duci la medicul tau de familie sau chiar la un dermatolog.
Pana atunci trebuie sa cureti rana, cumpara apa oxigenata sau cloramina si rivanol, si o seringa (de ac nu ai nevoie), introduci apa oxigenata in seringa si speli bine zona, chiar poti cat mai aproape de una din orificiile (gaura facut de piercing) si apasi pe piston ca lichidul sa treaca prin cealalta gaura. Cand ai curatat orificiul, cu un nou tampon si apa oxigenata sau cloramina curati pielea din jurul orificiului.
Dupa asta pui o compresa din tifon (se gasesc in farmacii pansamente din tifoane chiar si sterile), un strat vei imbiba cu rivanol si pui pe plaga, iar celalat il pui deasupra si fixezi cu leocoplast.
Pansamentul trebuie schimbat la minim 4 ore ca sa cureti din nou orificiul de puroi si sa aplici un alt pansament.

| thewomaninwhite a răspuns:

Yuck trebuie sa mergi la doctor ca sigur este infectat si alta data nu va mai puneti piercing-uri acasa