| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a întrebat:

Mi'a cazut o trapa foarte grea pe deget si m'i s-a umflat acum si e putin vanat. Ce pot sa fac? nu prea vreau sa merg la medic ca imi e fricalaughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andruşcă a răspuns:

Pune mana pe deget si incearca sa-ti dai seama daca se simte ceva rupt(adica osul). Daca e umflat, vanat dar nu simti nimic rupt/zdrobit pe acolo poti sa stai acasa si o sa-ti treaca de tot cam intr-o saptamana. Poti merge si la farmacie sa-ti iei un unguent cu care sa te dai(ii arati farmacistei degetul si o sa-ti dea ea ceva).
Daca simti ceva rupt trebuie sa mergi la doctor sa ti-l imobilizeze(iti pune pansament pe el ca sa nu-l misti) si sa se lipeasca la loc osul(daca nu mergi degetul o sa ramane stramb).

5 răspunsuri:
| Bubu a răspuns:

Fata nu te duce la doctor ca iti taie degetu rolling on the floor))

| gyo a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa mergi la medic.probabil sa fie vreun os rupt...depinde...oricum daca este o lovitura foarte rea cu cat astepti mai mult cu atat o sa fie mai rau.mai bine fa-ti curaj si du-te la medic
succes:*

| ĄĿiŒ a răspuns:

In primul, rand nu prea are ce sa iti faca doctorul asta doar in cazul in care este rupt happy incearca diferite unguente, gheata sau un bandaj pus mai lejer pe deget, daca nu va disparea durerea si nici nu poti sa il misti atunci cu siguranta trebuie sa intervina doctorul, oricum nu trebuie sa iti fie frica, mai bine sa fii sanatoasa decat in durere zic eu tonguetongue

| SweetAngel2012 a răspuns:

Daca e umflat pui putina gheata daca nu se dezumfla mergi la medic

| ViseColorate_6532 a răspuns:

Poti incerca sa pui niste foi de varza pe deget inainte de culcare si dimineata sa le dai jos. Asta ar trebui sa faci de mai multe ori ca si eu am patit asa si cu varza mi-a trecut big grin
Sper sa te ajute:*