Întrebare recomandată | Hello12345 a întrebat:

Mi-a cazut pe picior un cactus si mi-au intrat spini in el. Am reusit sa imi scot 2 insa a mai ramas unul pe care pur si simplu nu il mai pot vedea deci nici sa il prind cu penseta nu pot. Am incercat sa il gasesc cu un ac sterilizat si penseta. Care sunt riscurile daca acest spin ramane acolo? Si cineva mi-a spus ca va face probabil puroi si apoi va iesi singur. A patit cineva asa ceva? Ce s-a intamplat? Ce imi recomandati? Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Okkultist a răspuns:

Buna ziua,

Am citit intrebarea dvs., nu trebuie sa va faceti griji, sansele de a pati ceva sunt imfime, nu exista chiar.
Explicand scurt, acel spin de cactus nu a trecut de epiderma (stratul superior al pielii), de aceasta afirmatie personala sunt sigur!
Este imposibil sa ajunga la muschi, deci nu va faceti probleme.
Pentru rezolvare urmati pasii de mai jos:
1. Dati cu apa calda spre fierbinte in locul respectiv pentru a facilita dilatarea porilor.
2. Aplicati putin alcol medicinal in locul cu pricina.
3. Aplicati o crema cat mai grasa posibil, daca se poate ceva pe baza de grasime de peste, asta pentru a inmuia tesutul de carne din zona respectiva, aplicati o cantitate considerabila de crema, stati 1 minute (in acest timp puteti face altceva)
4. Apucati partea de piele penetrata de spinul cactusului si tineti asa 2 -3 minute strans tare, stergeti crema cu o carpa curata, si uitati-va daca capatul spinului se observa, daca da scoateti-l afara.
Luam in considerare si varianta sa nu vedeti nimic, in aceasta situatie aplicati crema la fel si stati cu ea pe parcursul intregi zile, intr-o zi sau doua nu va mai fi nimic.

Sper ca v-am ajutat prin raspunsul meu, bineanteles asta in urma informatiilor prezentate de dvs.
Va doresc o zi frumoasa!

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Cine ti-a spus ca face puroi si iese nu chiar singur, dar cu ajutorul tau, are probabil dreptate. Mie mi s-a intamplat asa de cateva ori.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Depinde. Daca corpul reuseste sa opreasca o eventuala infectie in timp, e posibil ca rana sa se vindece cu tot cu spin inauntru, si sa ramana acolo. Apoi va necesita incizie si extragere!

| SteelShadow a răspuns:

Nu trebuie sa-ți faci griji. E o problema banala. Nu ai nevoie de medic pentru asa ceva. Am patit si eu de multe ori si nu am facut nimic, doar am dezinfectat zona si am asteptat, iar in cateva zile a iesit singur. Corpul il va elimina la un moment dat.

| Ralucaa69 a răspuns:

Nu stiu daca acea persoana are dreptate. Dar ai putea sa mergi la un doctor cred. Ca sa nu se agraveze problema.