| gabrielnegrila a întrebat:

Salut, maica-mea cu sora-mea tocmai ce vazuse ca pe capul catelusei noastre era o capusa, am luat penseta, am tinut cu ai mei de capul ei, am incercat s-o scot, a curs sange insa n-am reusit s-o scot, am lasat acolo capusa.
Ulterior am bagat penseta la sterilizat si pana sa ma duc sa ma spal pe maini parca ma manca putin mana dar probabil si din cauza anxietatii mele xd.
Capusa nu m-a atins, a ramas acolo, deci nu e cazul sa ma tem ca am luat ceva, nu?
Va rog ajutor, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Deci ai spus de anxietate, suferi de aceasta tulburare? ai un diagnostic in acest sens?

Si da, din cele descrise de tine este o teama nejustificata!
Nu se va intampla nimic pentru ca nu ai atins capusa si nici ea nu te-a muscat!

si tantarii pot transmite anumite boli, dar nu toti!

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu patesti nimic, dar catelusa poate sa paralizezi si sa moara, daca nu o duci urgent la veterinar, sa o opereze si sa-i scoata capul capusei.

| adryang78 a răspuns:

Nu pățești nimic. Dar la cățelușă v-ați gândit că se va infecta? Ați dus-o la veterinar?

| Anonimul151 a răspuns:

Nu ai nimic. Din moment ce nu te a mușcat nu vei păți nimic.

Iar în cazul căpușei, ni e recomandat sa o scoți cu penseta. Pentru ca exista riscul sa mai rămână părți acolo. Iar cățelul nu prea va fi ok.

Trebuie mers la veterinar sa îl vadă...

| Dragobeta a răspuns:

Tu nu ai nimic. Catelusa, URGENT la veterinar!

| vlllaaddd a răspuns:

Ai luat sida

| MiranDa108 a răspuns:

Nu patesti nimic odata ce nu te-a mușcat sau intrat in piele stai linistit am auzit de cazuri la oameni unde le-au intrat in piele si le-a scos la medici sau ei însăși si nu au pățit nimic ca nu au stat mult timp cu ea in piele