| DenisIonut01 a întrebat:

Mi-a iesit o besica pe buza. Stiti ceva remedi? Naturale, nu creme sau pastile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Incearca cu propolis, salvie sau musetel.

| Corina a răspuns:

Besica de pe buza se numeste herpes si se datoreaza virusului Herpes Simplex. Herpesul de la nivelul buzelor debutează cu o băşicuţă, care se măreşte, devine roşiatică şi dureroasă, iar după 24 de ore dă naştere unui mic mănunchi de băşicuţe gălbui.

După trei zile, aceste băşici se sparg şi formează o crustă, care dispare după 10 zile, fără să lase nicio urmă pe piele. Odată contractat, virusul herpetic rămâne în organism şi poate da oricând astfel de leziuni. Problema e ca pana nu-si face de cap vreo doua zile, nu se vindeca. Inainte era la farmacie niste fiole cu o substanta numita Rodilemid. Nu stiu daca mai exista sau daca nu si-a schimbat denumirea. Mai este si crema Aciclovir sau antivirale ca Zovirax, Valtrex.
http://www.topsanatate.ro/......-post.html
Dar daca vrei doar tratamente naturiste, atunci uite aici niste link-uri cu asa ceva:
http://www.clicksanatate.ro/......u-si-rapid
http://www.scapadeherpes.ro/

Stefan
| Stefan a răspuns:

Poate fi vorba de o afectiune alergica sau infectioasa. Cel mai indicat ar fi sa consulti un medic dermatolog.

| DeeaLove08 a răspuns:

Aciclovir. este unguent

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Mananca multe dulciuri

| catalina_8997 a răspuns:

Zeama de lamaie sau pasta de dinti, pui pe ea si se usuca.

| AfRodiTa_4919 a răspuns:

Ti a mai iesit? doare? ai baut dupa cineva? azi suntem in 22 oct, si tu ai scris in 19; e mai rau sau esti mai bine? strugurelul acesta e bun pentru herpes, rana, taieturi, cosuri, etc. http://www.flpaloevera.eu/ingrijire-personala-Aloe-Lips.htm daca vrei sa l obtii, scrie mi

| magicianul19 a răspuns:

Inearca cu usturoi e cel mai bun
sau miere de albine si asta e buna
si am mai auzist ca si pasta de dinti dar pe asta nu am folosit-o
pe prima am folosit-o mereu si-o am mers
succes

| magicianul19 a răspuns:

Miere de albine