| Florea93 a întrebat:

Mi-a iesit un herpes la buza am dat si cu pasta de dinti si cu fond de ten... dar tot nu trece. ce trebuie sa fac sa dispara repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sweetdyana18 a răspuns:

Era un plasture transparent de cumparat la farmacie(nu mai stiu cum se numea; intreaba acolo)...il lipesti apoi dai cu ruj...

| Dana211 a răspuns:

Exista la farmacie niste plasturi pe are ii pui si care nu numa ca il acopera si il fac aproape invizibil dar ti-l si trateaza. Daca nu cu aciclovir. E o creme cu care te dai si iti trece. In cat timp nu stiu sa iti zic pentru ca asta depinde si de organismul tau
PS fondul de ten mai rau iti agraveaza problema nu ti-o trateaza deci nu te mai da pana nu iti trece

| ClaraB a răspuns:

Nu-ti mai da cu nimic ca mai rau ii faci.
La farmacie se gasesc plasturi transparenti, Compeed se numesc, sunt putin mai scumpi dar merita.

| YayuK a răspuns:

In primul rand nu dai cu fond de ten! Chimicalele din fondul de ten inrautatesc lucrurile. Lasa-l in pace ca trece el. Foloseste o pasta mentolata ca sa se usuce mai repede. Sa nu dai nicicum cu limba pe el happy

| cryss97 a răspuns:

Lasa-l in pace.
ps.: Nu te scarpina!

| Adriannabruneta a răspuns:

Mie plasturii nu mi au folosit la nimic! eu cand patesc asa ceva folosesc Aciclovir unguent, il gasesti la farmacie si nu este scump, in schimb este foarte bun pentru aceasta problema happy

| liviu2020 a răspuns:

Planta de aloe te ungi in 2 zile trece sau o alifie de micoze