| borabora a întrebat:

Mi-a intrat un cui in picior(cred ca este ruginit) si nu mai pot sa-l scot. Sunt singura acasa asa ca nimeni nu ma poate ajuta. Dar chestia e ca nu ma doare si a intrat chiar adanc, de ce? Pot sa stau cu cuiul in picior, pentru ca nu ma doare? Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

In nici un caz.Suni la salvare. Oricum vei face acel vaccin.

| minrest a răspuns:

Tetanos. Nervul afectat. Altele. Salvare.

| Felys a răspuns:

Poti suna la 112

| Teardrop a răspuns:

Da, stai cu el în picior, că n-ai ce să păţeşti. Stai liniştit, aşa e fashion.

| Otto2014 a răspuns:

In locul tau as suna la salvare.
Suna ca poti sa patesti ceva grav!
Daca n-ai telefon, roaga un vecin sa sune!

| Lola05 a răspuns:

Să suni la salvare și să mergi la spital. E musai să scoată cuiul corect de acolo, să curețe bine locul să nu rămâi cu resturi de rugină în locul acela și să ți se facă un vaccin antitetanos. Cuiele ruginite sunt foarte periculoase și e mai mult decât necesar să faci vaccin. Vezi că nu e deloc de joacă, nu e ca și cum te-ai fi lovit și ai o mică vânătaie. E un cui ruginit în piciorul tău, riști să faci o infecție de toată frumusețea, și chiar dacă ai fi reușit să îl scoți deja, tot trebuia să mergi la spital pentru acel vaccin!
Deci pune mâna pe telefon și sună la 112!

| Aria1Devraux a răspuns:

Trebuie neaparat sa suni la salvare, e periculos daca e ruginit. Poti face tetanos (o boala mortala in majoritatea cazurilor). Daca nu ai un telefon in casa, du-te la vecini si roaga-i pe ei sa te ajute sa suni la 112.