| VeryV a întrebat:

Am un prieten care a calcat intr-un cui, nu stiu daca era ruginit sau nu (cuiul), si a scos imdediat dupa intepatura cuiul din picior. Intepatura e destul de adanca dar ce e mai grav e ca piciorul s-a umflat destul de rau (cuiul a intrat un pic mai jos de degete), unde e umflat s-a si ingalbenit si il doare rau, spune ca il injunghie nu poate dormi noaptea de durere si nici nu poate merge cu piciorul acela de durere. Va rog mult spuneti-mi despre ce este vorba, ce urmari poate avea asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MultiCore a răspuns:

Poate să intre infecția în sânge, să rezulte șoc anafilactic și chiar să se ajungă la deces, dacă nu este tratată înainte de a fi prea târziu. Evoluția poate fi vertiginoasă. Imediat la doctor, chiar în seara aceasta.

| VeryV explică (pentru MultiCore):

Eu sunt o simpla prietena si colega de scoala. Nu am nicio putere. Decat l-am sfatuit sa mearga urgent la medic. Eu parintii ii fac vinovati ca nu il insotesc cat mai urgent la medic.

| MultiCore a răspuns (pentru VeryV):

Ai putea să te documentezi despre șocul anafilactic și să dramatizezi totodată situația, povestindu-i față în față / la telefon / facebook sperând ca de frică să meargă. Am cunoscut mulți oameni care din păcate nu au mers la timp la doctor (din alte cauze) și au regretat după.

9 răspunsuri:
| AlexandraCris a răspuns:

Bună! Dacă zici că s-a umflat şi că s-a îngălbenit şi îl doare rău, înseamnă că s-a infectat. Sfatul medicilor e ca, imediat după înţepătură, să mergi la spital pentru a-ţi face vaccin. Tu acum nu mai ai ce să îi faci. Pentru că deja s-a umflat şi s-a îngălbenit. Atunci trebuia măcar să dezinfecteze cu spirt. Acum sfatul meu e să meargă la medic, de urgenţă, pentru că aşa nu are ce să facă de acasă. Numai se chinuie pentru că e o durere greu de suportat. Până merge la medic ar putea încerca să pună gheaţă pentru a ameliora cât de cât durerea.

| KilluaZoldyck a răspuns:

Du-te ma la doctor ca se infecteaza si poate trebuie sa ii taie picioreul de la genunchi in jos

| MultiCore a răspuns:

Bună! Ce mai face prietenul?

| VeryV explică (pentru MultiCore):

Buna! Parintii lui nu l-au dus la medic. Starea lui e aceeasi. Nu am nicio putere. Daca pe parintii lui nu ii intereseaza, apoi pe mine o prietena. sad

| Wo0W a răspuns:

Duceti-va la doctor. nu mai sta sa pui intrebari pe net. acolo ii poate vindeca picioru

| Mihai04Radu a răspuns:

URGENT la farmacie si cere Vacin anti Tetanos nu mai stati pe ganduri poate sa faca (Septicemie) adica infectie an sange si mai mult nu mai zic.Deci astept un mesaj ca ati facut Vaccinul!

| Coturbaș_Andra_1981 a răspuns:

"Urmarile" ti le poate spune doar un medic.
Si de ce dumnezeu n-a mers pana acum la doctor?!