| Mitel7468 a întrebat:

Aseară vineri 22/02/2024 din greșeală am călcat pe un cui ruginit și mi-a pătruns prin picior foarte adânc cred că a intrat un pic și în os și în măduvă și cred că avea și murdărie și cred că mi-a rămas acolo și acum mă doare de mor și mi s-a inflamat acolo la picior și mă ustură și e roșu și s-a umflat. am fost la urgențe și doctorul mi-a făcut o injecția antitetanos și na mi-a pus puțină și un leucoplast și mia dat să iau un antibiotic. Credeți că este de ajuns chiar dacă e murdăria acolo în rană adânc care ar trebui tăiat și curățat și apoi legat înapoi carnea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

Daca intra cuiul ala pana in maduva, nu stateai tu acum pe TPU.
Ti-a pus putina... Ce? Desigur un dezinfectant.
La urgente ti-au facut ceva sa rezisti pana la chirurgie. Du-te sa-ti coase rana daca tu spui ca vrei "carnea legata inapoi".
Oricum, leucoplastul ala trebuie schimbat cel putin o data pe zi. Si sa pui pansament cu rivanol lichid care vindeca in adancime.

| vlllaaddd a răspuns:

Vai de mine, totusi trebuie curatata murdaria aia, nu trebuie lăsată acolo astfel o sa se infecteze si o sa ai mai multe probleme.

trebuie curatata rapid murdaria de acolo, sunt mii de bacterii in murdaria aia

| Celdrept a răspuns:

Este de ajuns. Te îngrijorezi ca ai anxietate sau paranoia.