| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a intraziat ciclul 4 zile, de cateva luni bune l-am avut regulat, dar in ultimele 2 luni ciclul m, a tinut mai multe zile decat de obicei. de obicei ciclul tinea 3 '4 zile in a 4 si a 5 a zi erau doar scurgeri iar in ultimele 2 luni m, au tinut cam 6 zile, adica e vorba de 1-2 zi nu mare lucrur, nu cred ca este ceva grav.
acum ar fi trebui sa imi vina pe 23 dar nu mi-a venit, cred ca am racit ma cam dor ovarele.Ma dor sanii si sunt sensibili pe fata mi.au aparaut deja frumoasele cratere care apar doar cand se apropie venirea perioadei...
Asta sa fie cauza pentru care mi-a intarziat ciclul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt dereglări de natură hormonală, mergi pe ceai de crețișoară, ajută la reglarea menstrei.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Oricum, din moment ce ai şi simptome premenstruale, înseamnă că menstruaţia va veni în următoarele zile happy

Sărbători fericite!

| giony54 a răspuns:

Ciclul vine regulat numai cand este o viata sexuala normala si regulata.

| sosostore a răspuns:

Doar niste dereglari si posibil o mica raceala.