| WayhaughtK a întrebat:

Mi-a povestit un prieten acum cateva zile despre un vecin din sat pe care l-ar fi intalnit pe satana. Dupa ce l-a strigat pe nume si acesta i-a raspuns. Apoi a disparut. Si chestia asta m-a speriat foarte tare. Mai ales ca si el in somn a auzit ca-l striga mama lui, desi nu-l strigase.
Cum pot scapa de frica asta?
N-am putut dormi din cauza asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Minciuni si legende ruralewinking
Nu l-a vazut nimeni pe satana asa cum nici Dumnezeu nu se arata.
Acestea sunt doua entitati care nu pot fi personificate deci nu arata ca oamenii sunt duhuri, deci nu ai cum sa vezi nici pe Dzeu nici pe lucifer. Pentru faptul ca nu se pot vedea exista ateii care nu cred in existenta divinitatii si agnosticii care nici nu cred dar nici nu infirma existenta divinitatii, astia sunt la mijloc, indecisi.
Numai crede in minciunile unor betivani, care beau la bodega si vorbesc prostii.

| Violleta2022 a răspuns:

Povesti inventate!
Cand mergi la culcare, spune-ti rugaciunea (tatal nostru), inchina-te si culca-te!
Asa vei fii protejat si ocolit de rele, satana si alti dracusori.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te întâlnești cu Satana dacă crezi în el. Ți-e frică de Satana dacă crezi în el.

| doctorandus a răspuns:

Se numeste creepypasta, adica povesti de speriat copiii.

| Bizon95 a răspuns:

Si eu am un prieten
care stie pe cineva
care are un var
care a auzit de la un vecin
care are o colega de scoala
care e prietena buna
cu o nepoata de a 3 chiar a Ghicitoarei Mafalda

asa ca prietenul meu stie din sursa asta, ca SIGUR, maine vin zombii
pentru ca asa a visat Mafalda, dar nu vrea sa spuna la nimeni, asa ca, psst, sa nu spui la nimeni!

cati ani ai?
nu ai gasit ceva mai credibil de care sa te sperii?

| Digikey a răspuns:

Eu am prieten care crede ca este casatorit de un an cu Satana.

| brokxy a răspuns:

Da si eu l-am vazut cand m-am uitat in oglinda
este foarte urat LOL

| Paula2018 a răspuns:

Nu te mai gandi la prostii, nu exista asa ceva. Nu poti dormi pentru ca e in subconstientul tau si te tot sacaie acolo. Fa un exercitiu simplu, gandeste-te ca nu exista asa ceva, nu te mai lasa asa usor influentat de povesti aiurea, zi si tu o rugaciune seara si s-a rezolvat.

| Nonolita a răspuns:

Nu mai crede in toate prostiile.
Si-a batut joc de tine si tu te sperii ca orice copil. In somn, toti visam tot felul de lucruri. Poate se gandea ca a facut ceva pentru care trebuie sa raspunda in fata mamei sale. De aia "l-a strigat". Era grija lui.

| inflicted a răspuns:

Te maturizezi și scapi

| LorenzoRon a răspuns:

Spune-i sa nu se mai uite la filme.

Si nu mai crede nici tu in toate lucrurile de genul.
Dupa intrebare, inteleg ca esti mic. Esti in perioada in care inca mai crezi in rai si iad, in fantome si balauri.

Ideea este sa-ntelegi ca momentan exista IN REALITATE doar ceea ce vezi, auzi si simti.
Nu te mai gandi la vecinul tau, nu te mai gandi nici la satana si incearca sa eviti filmele horror si compania vecinilor de genul, care nu vor decat sa atraga atentia inventand unele lucruri imposibile.

Scapa de fricile de genul, doar esti barbat, nu?

| TanyaTania334 a răspuns:

Doamne fereste, linisteste te! Sunt doar povesti si atat. Nu exista asa ceva.