| SpawNury a întrebat:

Mai pun odata intrebarea asta pentru ca nu am primit raspunsuri pe cealalta. Salut, de cateva zile nu prea pot sa dorm. Traiesc singur in casa, si cand ma bag la somn logic, este intuneric. Nu imi e frica. Dar chiar nu pot sa dorm din cauza sunetelor ciudate pe care le aud, zici ca sunt reale. Deci exact acum e 5:13 dimineata si eu n-am dormit deloc, am incercat la ora 3 si din cauza sunetelor m-am trezit iar. CE SE INTAMPLA? Cand incerc sa dorm, aud conversatii aud animale si motivul pentru care nu am putut sa dorm azi, este ca pe birou se tot auzea ceva cum bate cineva cu degetele. La inceput credeam ca face asa cainele, si dintr-o data a batut mai tare si s-a auzit cum a inspirat cineva mai tare. Si m-am trezit brusc, cainele era la cealalta camera si dormea. Nu aveam cum sa il aud de acolo. Deci, ce pot sa fac? Nu imi e frica de nimic mie, dar nu pot dormi. Ma dor ochii.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Roaga-te si citeste din Biblie inainte de culcare.Psalmul 4,, Eu mă culc şi adorm în pace, căci numai Tu, Doamne, îmi dai linişte deplină în locuinţa mea.,,

| SpawNury explică (pentru EmaS):

Multumesc frumos. Chiar o sa fac ce mi-ati zis.

| EmaS a răspuns (pentru SpawNury):

Trebuie sa te rogi din toata inima lui Dumnezeu.Si sa crezi ca El asculta rugaciunea si iti da raspuns.Un baiat de pe TPU care avea frica de intuneric dupa ce a discutat cu mine nu mai are teama, cu ajutorul lui Dumnezeu, desigur!

23 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ce dovada mai buna vrei ca totul se intimpla doar in capul tau, daca ciinele dormea linistit? Ti-e frica si asta iti intuneca mintea care genereaza fantome.

| Dumnezău a răspuns:

Vocile! O, nu, nu vocile din nou!

| Inferno a răspuns:

Am trecut si eu intr-o seara prin asa ceva. Eram foarte obosit de 2 nopti nu dormisem deloc si la usa de la baie se auzea un sunet foarte bizar. Spuneai ca un sobolan racaie cu ghearele in continu usa din lemn. Se auzea un sunet de gheare pe usa. N-am stiut ce e. Si faza cea mai ciudata e ca cei din familie nu auzeau nimic. Asta m-a socat. Eu auzeam sunetul si cand le spuneam ca se aude ei spuneau ca nu se aude nimic. Toata noaptea m-am gandit ce poate sa fie, si nu stiu de ce nu m-am dus sa deschid usa sa vad ce se ascunde dincolo. Pana la urma a incetat, dar nu brusc, nici nu mai stiu cum. Probabil ca am atipit si in timpul asta a incetat.
Oricum, ciudat fenomen. Parea foarte real, nu puteam sa spun ca este o iluzie auditiva pentru ca era un zgomot clar de tot si stiam exact de unde vine.

| SpawNury explică (pentru Inferno):

Da, exact! Si eu prima oara am crezut ca este un sobolan. dar nu prea cred. sobolan la etaju' 4. Si da, eram si eu obosit, nu prea am dormit suficient in ultimele zile. Probabil asta face sa para asa de real si zgomotul clar venit dintr-un loc. Sper sa numa' fie asa. Multumesc pentru raspuns. happy

| Inferno a răspuns (pentru SpawNury):

Eu stau la etajul 8. Sobolanii pot intra prin canalizare, pe conducte si sa iasa prin veceu.

| SpawNury explică (pentru Inferno):

Da, adevarat. dar oricum sunt sigur ca nu exista sobolani in casa mea. Totusi chiar suna ca un sobolan ce racaie cu ghearele pe birou. Am zis ca "poate e sub carpet" dar dupa a venit acel zgomot mare dupa care o insiparite lunga, care m-a facut sa ma trezesc brusc. Astazi o sa incerc sa dorm mai devreme, sa vad poate nu va fi asa.

| Inferno a răspuns (pentru SpawNury):

Succes in seara asta.

| Inferno a răspuns:

Capacitatile creierului sunt enorme. Nici nu stii cand e devina creierul sau realitate.

| VladSilviu a răspuns:

EmaS. daca dumnezeu e raspunsu am gresit intrebarile si iata reapar iar si iar frustarile happy SpawNury: ceva in genu asta am avut si eu. eram singur in camera era 3-4 dimineata si vroiam sa ma bag la somn si ma pun in pat dupa care aud la baie niste zgomot, am ridicat capu. toate becurile erau inchise aimei nu puteau fi. ( eu nu cred in nimic sunt ateu, deci nu mi-e frica de ceva ce nu exista ) si m-am dus la baie sa vad ce e. cand am intrat am vazut ca era rasturnat pe jos samponu, gelu de dus. mai multe. asta m-a pus unpik pe ganduri, dupa 30 de secunde un soricel iese de sub calorifer si-mi strica prileju de a fi in panica laughing EnD! Chiar ma distrasem putin la inceput dar. happy succes in continuare si nu uita: Nimic in lumea asta nu exista, doar tu!

| soricica a răspuns:

Mintea iti joaca feste.
Ai spus ca ai un caine. Daca ar fi fost ceva in casa care sa produca acele sunete, cainele nu ar fi dormit linistit. Din cate stiu cainii, animalele in general, simt orice pericol, spirit sau ceva de genu.
Ma gandesc si la varianta ca, fiind singur in casa este liniste deplina, in acel moment auzul iti este mai sensibil si probabil se auzea de afara.
Ca sa dormi poti incerca somnifere sau sa dormi cu cainele in camera. Sau adu un preot in casa poate e bantuita pana la urma, desi nu cred.
Bye :*

| SpawNury explică (pentru soricica):

Si eu cred la fel faza cu cainele, dar eram sigur de unde vine sunetul, venea de la biroul care e la 2 metri de mine. Si de afara nu avea cum sa vina pentru ca stau la etaju' 4 si a fost ceva vant, si am inchis geamurile. Si cum am zis, somn dar "ei" nu ma lasa sa dorm. Nu prea cred in ei. Eram foarte obosit, nu prea am dormit sufucient in ultimele zile. Poate de asta. Multumesc pentru raspuns. happy

| soricica a răspuns (pentru SpawNury):

Eu cred ca daca era sobolan cainele nu ar fi linistit, adica nah e animal si totusi ar fi reactionat intr-un fel.
Eu zic sa incerci o seara cu somnifer si daca nu merge fa o vizita la un psiholog poate de la oboseala ai impresia ca se aud tot felul de sunete ciudate [nu stiu zic si eu]. Nu de alta dar trebuie sa te odihesti si tu.
Sa nu dormi nopti intregi, nu cred ca e usor.
Somn usor in noaptea asta :*

| Sentinel a răspuns (pentru SpawNury):

Cand pleci urechea la misticisme mintea incepe sa-ti joace feste. A crede ca totul e in mintea ta si e ireal e o greseala. Stii doar ca atragi ceea ce gandesti, ceea ce gandesti se manifesteaza. Chiar daca in casa ta nu exista o entitate, faptul ca iti e frica de asa ceva face ca mintea ta sa o creeze intr-un anumit plan de existenta. SI daca mai si asculti de religiosii care-ti dau sfaturi ca sa te rogi la Dumnezeu sau sa aduci popa, e evident ce va incepe sa gandeasca mintea ta, ca tu ai fantome, ca exista diavoli si etc desi tu nu constientizezi lucrul asta si te identifici cu mintea ta crezand ca e adevarat. SI cum a spus Iisus, "totul va e dat dupa credinta", chiar si aia inconstienta cand nu gandesti tu intentionat si esti bagat in sperieti de ignoranti religiosi care iti spun sa apelezi la Biserica. Trezeste-te putin din somn, esti totusi in mileniul trei, zburam prin spatiu, mai pui boticul la fantezii cu batranelul cu barba alba? Vindeca-ti credinta si te vei vindeca singur " Trebuie sa va mantuiti singuri" scrie in Biblie, nu sa astepti mura-n gura de la un idol mental denumit Dumnezeu, cu forma umana, barbuta alba si par incaruntit caruia ii canta ingerasi la harpa si ii straluceste soarele in cap. Fii om matur, cu gandire matura, si nu om matur cu gandire de copil de gradinita!

| Wøodenpints a răspuns:

Adormi cu căştile în urechi şi pistolul sub pernă.

| OOOLEOOO a răspuns:

Singuratatea ucide omul.

| SpawNury explică (pentru OOOLEOOO):

Traiesc singur in casa, asta nu inseamna ca am fost, sunt si voi fi singur toata viata. Nu prea stau acasa imi traiesc viata cu prietenii, si facand ce imi place sa fac. Doar ca, noaptea vin acasa, stau o ora doua la pc, si dupa dorm. Asta e singuratatea mea. Multumesc pentru raspuns.

| i86e2 a răspuns:

Azi noapte am auzit și eu zgomote, am auzit și ciocănituri în geam. Ce crezi că era? Era un fluture de noapte care a ajuns în cameră și vroia să iasă afară. Fii serios, nu există vreun motiv pentru a te speria. Dacă te deranjează zgomotele, dormi cu vată în urechi și gata, nu mai auzi nimic. |-)

Dacă auzi chestii și cu vată în urechi, vei ști că problema e în capul tău. Oricum, zgomote se produc deseori într-o casă.

| amaliaamely a răspuns:

Hei! poate ca totul inc apul tauhappysau poate nu a fost sfintita casa si de acea! Ai putea sa te rogi si poate asa nu mai auzii sunete si converasatiihappy
BAFTA

| SpawNury explică (pentru amaliaamely):

Casa este sfintita, si da. totul este in capul meu, probabil din cauza la oboseala. Dar sunetele sunt atat de clare, incat imi dau seama exact de unde vine. Si asta ma pune pe ganduri, multumesc pentru raspuns. happy

| DeatHPupp3t a răspuns:

Pai.daca nu iti este frica dormi. dar daca tot nu poti cheama un preot sa sfinteasca apartamentul/casa sau da chiar tu cu aghiazma prin casa. acum sincer nu stiu...nu sunt in locul tau sa stiu exact dar sper ca vei putea dormi.

| CrissBoom a răspuns:

Buna! Asa mi se mai intampla si mie cand mai raman singura acasa. Sunt sigura ca sentimentul de singuratate e de vina, el provoaca tot ce se intampla in cap, acele sunete si uneori imagini care iti mai vin in cap.