| ryf007 a întrebat:

Mi-ai aparut niste pete(ca niste bubite) mici si rosii pe capul penisul... vreo idee de unde si de ce

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o simplă iritaţie sau de o INFECŢIE genitală...

TREBUIE să mergi la un un control la medicul specialist dermato-venerolog!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie şi CERI Trimitere la Dermato-venerologie.

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădălllinna a răspuns:

Cand penisul are o iritatie care nu trece, secretii albicioase lipite de mucoasa glandului sau secretii care ies din uretra, bube (asemanatoare unor cosuri, furuncule, dureroase sau nu), ulceratii, umflaturi, negi, jena, durere la urinare etc. e semn ca trebuie sa fie consultat de dermatolog.

Bolile infectioase care apar pe penis nu este obligatoriu sa fie luate prin contact sexual. Ele pot sa apara si in urma unor tratamente medicamentoase mai lungi (de exemplu candidoza poate sa apara dupa administrare de antibiotice), pot fi luate din bazinul de inot, din cauza igienei insuficiente, masturbare fara igiena, prin schimb cu alt baiat de lenjerie intima contaminata sau alte obiecte de uz intim, prosop, etc. Dar se pot transmite mai departe prin contact sexual neprotejat.

Daca ati observat astfel de modificari, nu asteptati sa treaca de la sine pentru ca sunt sanse slabe sa se intample asta. Daca infectia nu se mai manifesta nu inseamna ca s-a vindecat ci ca a intrat in alta faza. Cititi despre „purtatorul sanatos" in articolul referitor la bolile cu transmitere sexuala. Este necesar consultul unui medic dermatolog si tratamentul medicamentos pentru a evita complicatiile care de regula sunt foarte grave. Multa sanatate happy

| JohnCena02 a răspuns:

Dati cu chili.

| VasiDobie a răspuns:

Nu stiu daca e ca la mine problema...ca la mine s-a umflat odata capul penisului, da a doua zi pe la ora 20 s-a desunflat.Incearca sa ungi cu miere (nu glumesc)