| IloveME a întrebat:

Acum cateva minute incercand sa ajut un user cu o problema de chist de ovariene, am citit simptomele si mi-am dat seama ca este posibil sa sufar si eu de asa ceva!
Am decis ca luni la prima ora sa ma prezint la medic sa ma consulte si sa scap de indoieli sau daca am asa ceva sa urmez un tratament!
Sincer m-am cam speriat pentru ca nu stiu efectele negative a acestor chisturi.ma poate ajuta cineva?
Multumesc! ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chsiturile ovariene afecteaza grav posibilitatea de a obtine o sarcina. Nu prezinta alte pericole majore (rareori se rup si au nevoie de operatie), dar frecvent femeile cu chisturi au nevoie de ani de tratament ca sa ramana insarcinate

| IloveME explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult!
Faza-i ca in ultimele saptamanii au aparut si niste durezi insuportabile, eu crezand ca este vorba de o apendicita! am citit pe internet si au spus ca de multe ori cand chistul este situat pe partea dreapta se confunta cu apendicita!
Au aparut durerile si in timpul actelor sexuale! nu stiu ce sa cred! durerile nu sunt deloc suportabile si daca ma duc la urgenta imi dau un calmant si ma trimi luni la medicul de familie, atat.

| Brigaela a răspuns (pentru IloveME):

Poti lua singura un calmant, plus un No-spa. Intrerupe contactele sexuale pana la diagnosticare. Fa-ti programare la un consult ginecologic insotit de ecografie

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de un diagnostic diferențial, medicii de cele mai multe ori preferă să spună la foliculi, chisturi.
Mergi la medic, dar nu sta cu inima strânsă.
Fruntea sus!
Pa, pa.

| IloveME explică:

Precizez ca am avut toate simptomele citite pe o pagina de internet si nu o data! le am de un an, cam asa, daca nu mai mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca nu e de glumit cu asa ceva, dar daca ai fi studenta la medicina ti-ai da seama ca asta se intampla de foare multe ori (sa citesti simptomele unor boli si sa ajungi la concluzia ca si tu suferi de aproape toate).
Este din cauza ca simptomele pot fi foarte variate, desi se manifesta in anumite conditii.
Oricum, cel mai sigur este sa te duci repede la medic pentru control. Este cel mai bine si ma bucur ca te-ai gandit la asta.
Cel mai probabil nu ai nimic, dar nu trebuie sa risti.
Iti dores noroc si sa ai o seara frumoasa.

| IloveME explică (pentru anonim_4396):

Am menstruatia de mai bine de 10 ani si pana acum 2 ani nu am avut dureri menstruale. durerile in sine au aparut in vara,crezand ca este vorba de apendicita,mi se umfla in partea dreapta!
Durerile isi fac prezenta si in timpul acturilor sexuale! in ultimul act sexual a trebuit sa ma opresc pentru ca nu mai puteam de durere, a inceput iar sa mi se unfle in partea dreapta, este ca un dul de forma ovara care se sinte cu atingerea degetelor!
Deci nu mi se pare si am tot cautat pe internet si m-am documentat, dar cum citesc mai mult cu atat ma sperii mai tare!
Luni la prima ora ma voi prezenta la medic, dar pana atunci sunt foarte speriata de aceia as fi vrut niste sfaturi / manifestari care sa ma fi linisteasca! sad

| mary4048 a răspuns:

Numai un medic endocrinolog iti poate pune un diagnostic precis in urma analizelor de markeri endocrini, eventual si o radiografie de sa turca, aceasta fiind zona unde este plasata glanda hipofiza. Daca ai si menopauza precoce, e posibil sa ai chisturi ovariene.dar fara analize nu te sfatuiesc sa institui vreun tratament.In general pentru astfel de afectiuni sunt indicate anticonceptionalele, dar nici pe acestea nu le poti alege singura ci doar la indicatia medicului, asta fiind in concordanta cu necesarul de estrogen al organismului tau.Nu intra in panica in nici un caz..sanatate maxima!

| TheHell a răspuns:

Da mergi la medic ai ingrija daca e adevarat si ai aceasta pb rezolvo daca nu stai cuminte si spera ca nu o ai e un sfat bun si mai scurt viata e frumoasa cand scapi de pb dar poti sa nici nu le ai... mult succes!