| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut analizele ieri si azi mi-au sosit rezultate. Totul e perfect pana la latimea distributie trombocitelor. Valorile normale sunt intre 9.0 si 19.0... mie mi-a iesit 24, 5. Nu stiu ce inseamna si cu ce are legatura, ma poate ajuta cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu inseamna mare lucru, erai un pic deshidratat.

| drpopa a răspuns:

In unitati, valoarea normala este: 9-11 (unitati)
In procente, valoarea normala este: 40-60 yin yang
In procente, valoarea PDW trebuie sa fie de cateva ori mai mare decat RDW (variatia in volum a hematiilor = 11, 5 – 14, 5 %).
Ambele variaza usor in functie de varsta, sex si laboratorul care face analizele.Sunt cazuri incare exprimarea rezultatelor se face in procente iar val.de referinta sunt exprimate in unitati in acest caz se creeaza o confuzie. daca interpretarea laboratorului este corecta si val d voastra este 24. 5 ui este recomandat sa efectuati un consult hematologic, medicul hematolog va va indica niste analize specifice - timp de coagulare, timp de consum al protrombinei, ptta, etc care au ca si scop evaluarea functiei trombocitului (coagularea sangvina). PDW poate fii crescut in afetiuni hematologice dar si in anumite situatii -dupa administrarea unor medicamente, in anumite boli cronice, etc.

| lost.in.rain a răspuns:

Trombocitele sunt celule ale sangelui cu rol important in procesul de coagulare. O cantitate scăzută sau crescută a trombocitelor poate indica existenţa unor condiţii anormale de apariţie a hemoragiei sau coagulării rapide.Consulta un medic in privinta rezultatelor analizelor.
Sanatate maxima!

| hamsterx a răspuns:

De ce nu te duci la mediul la familie mai bine? el ar stii cu siguranta mai bine decat noi cei de pe TPU.sau suna la o farmacie, poate doamnele de acolo te pot ajuta, gasesti pe google nr de telefon. te pup, si multa sanatate:*