| P3TR3 a întrebat:

De curand, tatal meu a inceput sa se simta rau..asa ca a facut analizele.Sunt cateva lucruri care sunt peste limita valorii biologice de referinta, adica cum ar trebui sa fie normal, si nu inteleg ce inseamna ele si cum poate sa le restabileasca la valoarea normala.
Mid% >--- 9.4% >--- valorile normale intre 2-8%
(PDW)indice de distributie a trombocitelor >--- 37.4% >--- valorile normale intre 9-17% (Aici este deja o problema pentru ca a cam depasit cu mai mult)
Colesterol seric total >--- 219 mg / dl >--- valorile normale intre 109-202 mg / dl
Deci daca este cineva de profesie sau se pricepe bine, va rog sa ma ajutati cat mai repede pentru ca nu stiu ce sa fac.
Multumesc, vreau doar sfaturi de la priceputi! nu degeaba sa risc multe!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
mariana
| mariana a răspuns:

Cu aceste rezultate tatal tau trebuie sa mearga la medicul de familie, pentru a-i stabili tratamentul necesar. Daca trimiterea pentru analize o are de la medicul specialist, trebuie sa mearga la acesta, pentru a evalua starea de sanatate, dupa rezultatul primit la analize.
Un gand bun si multa sanatate.o are de