| baba a întrebat:

Mi-am facut analizele, medicul mi-a spus ca totul e normal. Sunt curioasa totusi in privinta unei chestii: la numarul de eritrocite mi-a iesit 150.0 TI/ul in conditiile in care in paranteza scrie ca valoarea normala este maia mica de 5. Intre 5 si 150 este o diferenta uriasa, as vrea sa stiu si eu ce inseamna asta si daca ar trebui sa imi fac griji. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimi, uite ce am gasit eu despre eritrocite, citeste si poate te vei lamuri, dar cel mai bine e tot sfatul medicului...Valorile normale ale nivelului de eritrocite din organism au fost stabilite intre urmatorii parametrii:

Barbati: 4.7-6.1 milioane de celule/microlitru (mcL);
Femei: 4.2-5.4 milioane de celule/ mcL.
Daca rezultatele testelor releva valori mai mari decat media normala, acest lucru se poate datora unor boli si afectiuni precum: boli cardiace congenitale, deshidratarea organismului (survenita in general datorita unei stari diareice severe si prelungite), fibroza pulmonara, sau policitemia vera, o zi bunahappy

| bulin a răspuns:

Numarul de eritrocite reprezinta testul de baza pentru evaluarea eritropoiezei. Eritrocitele sunt investigate in continuare prin masurarea concentratiei de hemoglobina si a hematocritului, iar pe baza lor analizorul calculeaza indicii eritrocitari: VEM, HEM, CHEM si RDW, care caracterizeaza din punct de vedere calitativ populatia eritrocitara.
Eritrocitele sunt cele mai numeroase celule din sange, sunt anucleate, fiind necesare pentru respiratia tisulara.
Eritrocitele sunt cele mai specializate celule ale organismului, principala functie constand in transportul oxigenului de la plaman la tesuturi si transferul dioxidului de carbon de la tesuturi la plaman. Acest lucru se realizeaza prin intermediul hemoglobinei continute in eritrocite. Forma eritrocitelor de disc biconcav confera raportul volum/suprafata optim pentru schimbul de gaze si le asigura acestora deformabilitatea in timpul traversarii microcirculatiei.
Numarul de eritrocite ca singur parametru are valoare diagnostica mica.o evaluare corecta a masei de eritrocite a organismului poate fi obtinuta doar in corelatie cu hematocritul. Numarul de eritrocite este influentat de modificarile velumului plasmatic, ca de exemplu in sarcina sau in tulburarile echilibrului hidro-electrolitic.
Valoarea ta este o valoare anormala te sfatuiesc sa te duci sa iti citeasca analizele inca o data, gandeste-te ca intervalul normal este 4.3 - 5.7! Poti fi diagnosticata cu Policitemie