| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut analizele si mi-a iesit ALT-TGP 42 si as vrea sa stiu ce inseamna asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

ALT (TGP) este o enzima care se elibereaza in sange cand mor celulele hepatice. Valoarea ei depinde de kitul folosit de laborator, de aceea pentru interpretare este obligatoriu sa ne spui care e normalul laboratorului (e trecut in paranteza). Daca valoarea e mai mare decat normalul, trebuie sa renunti la cola, alcool, grasimi, prajeli si sa-ti faci niste analize care sa excluda alta cauza de hepatita (virusuri hepatitice B si C, HIV)

2 răspunsuri:
| miky_5469 a răspuns:

TGP sau ALT ete o proba hepatica uzoala, care arata inflamatia ficatului, iar valuarea de 42 u/l eu zic ca este o valoare normala, dar depinde in mare masura de la un laborator la altul; verifca valorile normale care se afla pe o coloana in partea dreapta, asa ca te poti ghida sa iti dai seama daca este o valoare mare sau normala! eu cred ca daca valoarea era modificta medicul care ti-a dat analizele te sfatuia sa mai faci si alte inestigatii, daca ai indoieli mai bine intreaba doctorul care ti-a recomandat analizele, e dreptul tau sa stii! succes!

| MihaiA a răspuns:

Daca ti-ai facut analizele... presupun ca ai fost la un doctor. De ce nu intrebi doctoru cu privire la acest lucru? Mi se pare mai corect si fata de tine si fata de noi. Probabil ca mine sunt multi, eu n`am auzit in viata mea de ALT-TGP 42.