| Reea_6013 a întrebat:

Am facut analizele si mi-a iesit ca am alaninaminotrasferaza 55u/l. E bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

"Valorile TGP la adult sunt de pana in 41 UI la barbati si pana la31 UI la femei, mai mici la adolescenti si copii, insa valorile normale variaza in functie de laborator si de tipul de analizor folosit. Cresterile moderate nu sunt de speriat, putandu-se datora unor medicamente sau unui consum de alcool, insa este bine ca valorile crescute sa fie urmarite in dinamica, adica e bine sa fie repetate."
http://dictionar.romedic.ro/colesterol_vldl
Vezi la adresa de mai sus - este un forum la care raspunde un medic specialist. Sunt mai multe intrebari...
Oricum trebuie sa te duci la un specialist sa iti interpreteze toate analizele facute. Vezi ca orice altceva poate influenta cresterea, in plus este de obicei legata de alte analize... Neaparat sa mergi la medic. Nici un medic nu poate sa deduca ce este fara toate amanuntele.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Uita-te la valorile normale ale laboratorului (ar trebui sa fie in paranteza). Am vazut laboratoare care au normalul pana la 62.
Daca normalul e mai mic de 55 si asta e singura analiza modificata, ar trebui sa repeti analizele. Inseamna ca ceva iti ataca ficatul: mancare prea grasa, alcool, medicamente sau un virus hepatitic. Totusi valoarea este prea mica ca sa fie ceva grav, mai degraba indica o mica eroare a dozarii. Repeta analiza ca sa fii sigur.