| laudima22 a întrebat:

Mi-am făcut ieri un detartraj și parcă nu sunt mulțumit. Detartrajul nu albea și dinții? Bine, am curățat tartrul acela dar parca nu vad diferența, poate doar puțin. 2.500 am dat. Detartraj+periaj. Albirea îți albește dinții complet sa înțeleg. Deci una este detartraj și alta este albire, cam cat costa o albire dentară? Și ce pastă de dinți mi-ați putea recomanda? Una pentru albirea dinților. Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Detratajul nu albeste dintii, cred ca ti-am mai spus asta, daca ii albeste nu atat cat vrei tu.
Solutiile care albesc dintii afecteaza dintii, albirea intr-adevar recomand sa se faca la stomatolog si nu cu produse de pe net care nu dau rezultate.
Dar si aceasta albire cu laser sau orice alte proceduri cu geluri facute profesional la cabinet, duc in final la deshidratarea dintilor si in viitorul imediat apropiat vor crea carii.
Si cum nicio albire nu tine vesnic, daca bagi tigari si cafea des, in scurt timp ce sa vezi dintii se vor ingalbeni.
E un cerc vicios din care nu prea poti castiga.
Daca vrei sa te lamuresti de ceea ce am zis mergi la o clinica care face albire cu laser sau alte proceduri, iti vor explica ei si partea mai putin buna a albirii, insa daca doresti albire profi, preturile sunt intre 1500-2500 de lei diferenta mare de la clinica la clinica si de la municipiu la municipiu!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Detartrajul nu albeste

| dullcat a răspuns:

Detartrajul nu albeste nimic, ci doar curata placa dentara de pe dinti, pe care de multe ori nici nu o vezi.De aceea nu observi nicio diferenta.Medicul meu dentist mi-a spus ca albirea este foarte invaziva asupra smaltului, practic se tot elimina cate un strat la fiecare albire.Devine un cerc vicios in care vei tot apela la procedura, ca in cele din urma dintii sa ajunga tot mai sensibili si mai expusi la probleme diverse.

Poti lua carbune pudra si turmeric sa le amesteci cu pasta ta de dinti pentru un efect subtil de albire in timp.Iar o data la doua saptamani foloseste bicarbonat de sodiu in loc de pasta de dinti(sigur ai prin bucatarie) pentru un efect de extra squeaky clean.Eu asa procedez, plus ca e mai ieftin.Ai grija ca turmericul in concentratie mare pateaza pielea si chiuveta.Nu e permanent, dar e ciudat, mai ales pe piele.laughing

| johnnny123 a răspuns:

Pe bune, ai dat 2500 de lei pe un detartraj? Unde l-ai făcut, în Beverly Hills?

Eu dau 500 de lei și merg la o clinică de top din cea mai scumpă zonă a Bucureștiului...

| StoicAnalysis a răspuns:

Spala-te pe dinti in fiecare dimineata si seara. Daca nu timp dimineata, spala-te seara. Si pasta de dinti sa fie una cu carbune in ea. Curata mai bine. Si culoarea dintilor, variaza de la individ la individ. Cei ce au smaltul mai gros, ii au mai albi, in timp ce altii care au smaltul mai subtire, sunt mai galbui. Daca culoarea naturala a dintilor tai este mai galbuie, adica ai smaltul mai subtire, nu iti recomand sa faci albire, pentru ca iti slabesti smaltul mai mult decat este deja si risti sa ai probleme dentare in timp.

| DovleacTurbat a răspuns:

Ce ai dat, mă? 25 de milioane pe un detartraj?

| laudima22 explică (pentru DovleacTurbat):

Nu, 2 mil jumate. mă grăbi eu.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

1.Pasta de dinti nu albeste dintii
2.detartajul și albirea dintiilor n.au legătură una cu alta
3. Albirea dintiilor e în jur de 1.500 lei