| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa-mi albesc dinti? Mă spal de 2 ori pe zi cu o pasta colgate relativ buna,dupa fiecare spalare folosesc listerine iar seara ata dentara. Dinti de sus sunt albi,dar cei de jos nu prea,adica nu cat sa-mi convina mie,daca mestec niste guma care cica albeste dintii m-ar ajuta, alte sfaturi pentru albirea dintilor? O să fac si un periaj profesional in curand.

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Ar trebui evitat ceaiul,cafeaua,vinul rosu,strugurii negri,sfecla rosie,care,toate pateaza dintii.Dar cum este cam greu, mai foloseste din cand in cand, bicarbonat de sodiu, pus pe un tifon putin umezit, cu care iti badijonezi degetul aratator.Dar sa nu exagerezi cu frecatul sau sa folosesti foarte des.
Cauta pe Google.

| Blamely a răspuns:

Cu bicarbonat de sodiu. Dar nu prea mult sau prea des. Apropo e sugerat să schimbi pasta de dinți după ce termini tubul (să folosești alt tip) ca bacteriile să nu se obișnuiasca cu cea pe care o utilizezi.

| Lavii007 a răspuns:

Pune putin bicarbonat pe pasta atunci cand te speli, da rezultate.

| zamy a răspuns:

Pastele de dinti indeparteaza doar petele de suprafata. Pentru o albire intensiva ai nevoie de produse pe baza de peroxid de hidrogen (ingredientul care se foloseste si la stomatolog), care deschide porii smaltului si oxideaza petele de pe interior. Le poti gasi la pret mai mic in benzile Crest Whitestrips pe www.albirea-dintilor.com intre 150-400 lei cu diverse concentratii pentru dinti sensibili sau albire de rezultate profesionala. Se pot folosi acasa sau oriunde. Totusi nicio pasta de dinti sau benzi nu iti va rezolva cariile sau tartrul, asa ca pentru asta ai nevoie sa mergi la stomatolog.