Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut un piercing in ureche acum 3 zile. Zona unde este facut, e putin rosie si umflata, si ma doare cand ating... Poate sa fie infectat? sau este in curs de vindecare?
Ajutoooorr

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Zona respectivă este inflamată, ceea ce e normal după o asemenea intervenţie. Curăţ-o la fiecare câteva ore cu apa oxigenată şi unghe-o cu iod şi/sau cu o cremă specială (care trebuia să-ţi fie prescrisă)! Dacă în câteva zile situaţia nu se schimbă sau se agravează, prezintă-te la un control medical! Sănătate!

3 răspunsuri:
| Lorena7712 a răspuns:

Parerea mea ca e infectat. Au trecut 3 zile totusi, trebuia sa treaca. Si eu cand mi-am facut nu am patit asa ceva, deci nu cred ca e normal. Consulta un medic.

| TheFragranceMaster a răspuns:

Daca au trecut 3 zile fugi la doctor pina nu ramii fara ureche! Logic ca e infectata!

| Biu009 a răspuns:

Tetraciclina. E o crema pe care o gasesti in farmacii. O aplici in fiecare zi. Mie asta mi-a fost recomandat cand mi-am facut piercing in urechi. De asemenea, sa porti tot timpul cercel, nu lasa gaura descoperita