| Boocky a întrebat:

Mi-am luat un test de sarcina, pe care scrie ca pot sa-l fac dupa prima zis de intarziere a menstruatie, in orice timp al zile, orice loc. deci pana imi vine mai sunt ca minim 15 zile, eu probabil daca sunt insarcinata am exact 2 saptamani. deci as putea ca sa fac testul acum si sa obtin un rezultat corect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, n-ai putea sa obtii acum un rezultat corect. Adica sansa este extrem de mica, cam 1%.
Oricum, un test de sarcina cu adevarat concludent se face dupa 7 zile de intarziere a menstrei, din prima urina de dimineata. pana atunci, daca faci teste de sarcina, iei in considerare numai rezultatul pozitiv, daca este negativ, pur si simplu consideri ca n-ai facut testul. Mai repede de 7 zile de intarziere a menstrei, testul iti spune doar daca esti insarcinata, nu si daca nu esti, fiindca da multe rezultate fals negative. De exemplu, daca l-ai face acum, rata de probabilitate ca un rezultat negativ sa fie fals este de 99%.

| criisz a răspuns:

Da. Depinde de test, dar majoritatea testelor se pot face la 2 saptamani dupa contactul sexual. Probabil ca pe prospect este mentionata prima zi de intarziere a menstruatiei ca fiind momentul in care tu realizezi ca ceva este neregula.
succes!

| aryana_4212 a răspuns:

Da fal

| iubita_7132 a răspuns:

Da,dar eu iti recomand sa il faci dimineata la prima urina.