| Zebedeu a întrebat:

Mi-am pierdut splina intr-un accident de masina cam de un an, as vrea sa stiu mai pot fuma sau bea alcool? ce efecte negative poate avea acestea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Splina este un organ format din tesut limfoid. Splina filtreaza sangele, indeparteaza organismele infectioase, ajuta la maturizarea celulelor sanguine si orice altceva care circula prin sange fara sa faca parte din compozitia acestuia.
Cum alcoolul si nicotina, gudroanele, etc, circula prin sange iti dai seama ca se stabilizeaza o gramada de resturi pe vene si ficat. Rezultatul: o gramada de boli.

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Cel mai bine nu mai bei sau fumezi.
Crede-ma iti faci singur rau si apoi la batranete tu o sa regreti.

| BassHunter13 a răspuns:

Pentru acest lucruri te rog nu lua sfaturi de pe internet...Ii in joc viata si sanatatea ta..Consulta un doctor si te lamuresti!

| ionutss a răspuns:

Nu sunt doctor, dar nu cred ca are vreo treaba splina cu bautul sau fumatul...
Cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi un doctor.

| BitKode a răspuns:

Du-te si intreaba un doctor nu suntem noi medicii