| BunnyBrain a întrebat:

Mi-am prins degetul mare intr-o umbrela, imi curge sange si s-a umflat, arata ca o vanataie si imi curge sange din cand in cand, nu o tratez.Nu stiu daca ar trebui. Ma ustura cand degetul mare i-a contact de atingere cu apa si cu alte obiecte. Pe zi ce trece arata mai rau. Dar astazi s-a decojit putin si arata si mai rau.Asta inseamna ca va trebui sa o tratez? Daca da, cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| teo530 a răspuns:

Daca e ceva galben sub piele este posibil sa fi facut infectie(puroi) iar cand o sa coaca ii intepi capul cu un ac de seringa nou si apoi il storci dar mai bine te-ar vedea un medic doarece infectia poate urca.

1 răspuns:
| teo530 a răspuns:

Normal ca iti curge sange si ca te doare e rana deschisa. Da-i cu betadina ca dezinfecteaza(sau cu ceva care dezinfecteaza) dar ustura si poti pune un plasture. O sa se retraga vanataia si o sa faca coaja, apoi o sa se vindece intr-o saptamana/doua poate chiar 3 depinde si cat de rau esti ranit. Cand faci baie, dupa ce te inmoi bine poti rupe coaja, se va face alta dar se va vindeca mai repede.