| TFL007 a întrebat:

In cat timp trece o vanataie de sub unghie, ma poate ajuta cineva? Ideea e ca am prins-o intr-un aparat de lipit folii la munca, din neatentie efectiv nici acum nu stiu cum am putut realiza lucrul asta, este umflat langa unghie si putin vanat in interiorul ei! Exista posibilitatea sa imi cada oare si unghia, dar repet nu e vanata mai deloc, doar un mic contur asa si umflat langa unghie? Mersi de raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti cade si probabil in 2 saptamani trece. Ideea este ca se manifesta diferit functie de organism.

| Yuoia a răspuns:

Depinde unde este exact.
Daca este langa unghie, nu are de ce sa-ti cada.
Daca e unghia, pe masura ce va creste, va dispare. Dar sa o protejezi ca sa nu se desfaca acolo din greseala (daca e unghia).

| TFL007 explică (pentru Yuoia):

Pare sa nu treaca umflatura de la nivelul unghiei... imi vine sa innebunesc cat de idiot sa fiu, uite ce face graba .....ma jeneaza la tastat de exemplu in fine

| Yuoia a răspuns (pentru TFL007):

Oare nu ai acumulare de sange acolo?
Nu ar fi rau sa treci pe la chirurgie (in ambulatoriu) si sa curete locul. Nu iti scoate unghia.

| TFL007 explică (pentru Yuoia):

Ba da, dar acum nu mai e umflata doar rosie zona de la lovitura cel mai probabil, putea fi mai rau, sa mi le prind pe toate asta e daca esti prost ti-o iei

| Yuoia a răspuns (pentru TFL007):

Eh, cum spun batranii: graba, strica treaba.
Totusi, daca ai sange acolo, ar trebui sa ti-l scoata medicul. Ca pe viitor sa nu ai complicatii. Nu neglija, ca iar o sa-mi spui: daca esti prost ti-o iei. happy

| TFL007 explică (pentru Yuoia):

Deja a cam trecut, am avut mare noroc ca nu l-am prins cu toata unghia, ca probabil mi-ar fi cazut de tot

| Yuoia a răspuns (pentru TFL007):

Ma bucur. Sanatate!