| Natalianatalia16 a întrebat:

Mi-am pus usturoi într-un bandaj pe coșuri și când l-am luat am rămas cu o arsura. Mi s-a luat pielea din acel loc și am o pata rosie. In cât timp va trece? Va rămânea pata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine ti a zis sa faci asa ceva? Usturoi pe coșuri? Usturoiul merge cu cartofi prăjiti.

| Floridori a răspuns:

Cumperi Bepanthen de la farmacie, ingrijesti arsura spaland cu apa calduta, o usuci bine si dai cu crema de doua ori pe zi. Poti folosi si sapun cu pH neutru si chiar si ceai de musetel usor caldut.
Atentie sa nu dai cu apa prea calda, sapunuri cu parfum, creme cu alcool sau parfum, produse cosmetice etc!

Nu o sa ramana cicatrice.In cateva saptamani se va vindeca complet si alta data, va rog eu, nu mai folositi toate leacurile babesti pe care le gasiti pe internet.