| DaDuSH a întrebat:

Mi-am rupt o alunita de pe spate din greseala, am dat cu dezinfectant si am pus un plasture, exista posibilitatea de a contacta vreo bolala?(e prima alunita care am rupt-o)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adinutza_7858 a răspuns:

Si eu am avut o alunita si mi-am rupt-o mai de mult dar nu i-am facut nimic nici nu am acoperit-o. si nu am patit nimica. in fine eu cred ca depinde si de tine daca esti o persoana mai sensibila sau nu. funda?

3 răspunsuri:
| xMoonlight a răspuns:

Buna! Este grav deoarece nu avem voie sa ne rupem alunitele sau semnele pentru ca pot aparea diverse probleme si chiar moartea(cunosc un caz). Asa ca recomandarea mea pentru tine este sa te duci la medicul tau de familie si sa ii spui despre ce este vorba, el va stii cat de grav e si te va ajuta.Mult noroc :* O zi buna.

| bLoOd_8500 a răspuns:

Am auzit ca poti sa faci cancer la piele, daca iti rupi alunitele

| AlyLov3 a răspuns:

Poti muri sau depinde daca esti mai sensibila sau nu poti pati nimic am auzit de unele cazuri cand oameni au facut cancer la piele dar totusi conteaza cel mai mult de tine! Bafta!