| lavinia06 a întrebat:

Mi-am schimbat ochelarii acum 3 luni si am dioptria -2 si -2.50. Acum am impresia ca au mai crescut dar nu mi se pare normal sa creasca in 3 luni. Am 13 ani si am inteles ca e normal sa creasca in perioada asta dar nu cred ca in 3 luni... sincer imi este frica...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iulian_Ghelbere_1999 a răspuns:

1. du-te si fa-ti un control, o sa iti spuna doctorul ce sa faci
2. n-ai de ce sa iti fie frica

1 răspuns:
| Bogdan549 a răspuns:

Singura explicate ar fi ca poate ai stat mult la calculator/telefon/tableta/televizor
si ar trebui sa te duci la control. Eu iti recomand ceva ce folosesc eu : Dupa o ora sau doua sa faci o pauza de 10 min. fara sa stai la tv/calculator/tableta/telefon si nu-ti v-a creste doar daca ai pe minus.