| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Mi-am schimbat ochelarii pentru ca dioptria mi-a crescut. Problema e ca nu vad prea bine cu ochiul drept, vad in ceata, si cand imi intorc privirea in dreapta nu vad foarte bine. Pe langa, ma doare capul si ma ia si putin ameteala. Sa fie din cauza ca nu m-am acomodat cu ei? Mentionez ca azi de dimineata i-am luat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, încă nu te-ai acomodat.
Senzaţia neplăcută va trece în câteva zile.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru NOname):

Stiu, dar e ciudat. Acum vad in ceata, daca intorc privirea in dreapta vad in ceata. Nu ma mai doare capul, nu mai mi-e rau dar ma simt ciudat, parca nu-mi pot controla ochii(din cauza ca nu vad). Este normal?

| NOname a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Da.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru NOname):

Multumesc mult. Sper sa fie asa, vad rau, sunt zapacita din cauza ca nu vad. Daca in 5-6 zile nu-mi revin, merg la medic iar.

| NOname a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Stai liniştită şi ai răbdare vreo săptămână, două. Ai nevoie de timp ca să te acomodezi.

| neutrino a răspuns:

Este posibil sa fie o problema de acomodare, dar daca ea nu se rezolva relativ repede, atunci trebuie sa te reintorci la medic.

| DoarEu291 a răspuns:

Bunăăă! În spatele monitorului se afla o ochelarista cu dioptriile -6 si -6.5. rolling on the floor
Dureaza 2-3 zile pana te obisnui, fii calmă! E normal...Eu prima oara cand mi-am pus schelari vedeam "crapaturi" in pamant..Stiu,suna penibil. :I rolling on the floor)
Nu e ceva grav.Aşa va fi mereu "la inceput". laughing kiss

| DoarEu291 a răspuns (pentru DoarEu291):

Ochelari*

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru DoarEu291):

Da, dar ideea e ca nu vad, vad in ceata sad Mi-e teama sa nu fi gresit aia ceva. E a doua zi cand ii port si vad la fel, mai ales cu ochiul drept

| DoarEu291 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Auu.Du'te la alt medic sa verifice daca e totul bine. sad

| DoarEu291 a răspuns:

Ai rezolvat? puppy dog eyes

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru DoarEu291):

Buna! Am fost din nou la medic si mi-a zis: e normal. Mi-a facut un consult si a zis ca e normal. I-am purtat permanent dar nu faceam fata. Am mers la un alt medic si mi-a spus ca a gresit cealalta doctora, ca n-am nevoie de cilindru. Groaznic... nici nu isi dau interesul