| king5151 a întrebat:

Mi-am scos nervul la masea acum 20 de min si ma doare locul acolo (tare), e normal sa se simta prin anestezie? Nu imi simt buzele sau falca, doar locul. Si e adevarat ca daca acum prin anestezie ma doare, dupa ce trece anestezia ma doare de 10 ori mai tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

E normal sa te doara, ia un anti inflamator si dupa ce trece efectul anesteziei va fi mai ok. poti sa iei chiar 2 de 200 sau 1 de 400mg. tot te va durea, dar na.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa te doara de 10 ori mai tare, dar o sa te doara. Dar durerea aceea va fi mult mai mica in intensitate decat ca atunci cand te durea maseau cariata. Cea mai importanta investitie din viata unui om este in sanatate, daca ai posibilitatea sa iti faci dantura, nu ezita. Chit ca iti tratezi un dinte/masea la interval de 2-3 luni.stiu si eu ca dantura este foarte scump de reparat, iar veniturile noaste sunt reduse.totusi decat sa iti dai banii pe o pereche de adidasi scumpi mai bine te imbraci din obor dar iti repari dintii.Sanatate si Doamne ajuta la toata lumea.

| sweetys a răspuns:

Difera de la persoana la persoana. Ca mie mi-au zis ca o sa mor de durere, ca nu o sa dorm toata noaptea, ca fac febra etc. Si eu nu am avut nici pe naiba. Dar dupa anestezie a durut, pana am luat un nurofen forte. Si il mai luam cand simteam ca incepe sa ma doara, cam la 10-12 ora desi mi s-a zis sa il iau la 6-8 ore.

| user7890109851963 a răspuns:

E normal, a 2 a zi nu mai ai nimic

| robertionellp a răspuns:

Hai să îți zic cum a fost la mine când am făcut chestia asta
Da e normal sa te doară chiar daca ai anestezia făcută, anestezia doar oprește aceea durere în momentul în care ți se scoate nervul, e normal sa te doară, dar gândeste te că dacă nu îți făcea anestezie, te durea de 10 ori mai tare,până făceai pe tine de durere,anestezia micșorează durerea,asta nu înseamnă că nu vei mai simți deloc când ți s-a făcut anestezie, și în legătură cu durerea după anestezie, la mine a durat, s-a simțit mai puternic durerea după anestezie, dar nu așa tare nici chiar de 10 ori mai tare, dar ușor ușor v-a încetini durerea, nu te îngrijora, bine că ți l-ai scos