| Denis_Denis_1998 a întrebat:

Mi-am scrântit piciorul stâng, am sărit de la înălțime mare. Atunci nu mă durea dar peste cateva zile mă doare doar piciorul stâng și nu pot dormi noaptea că am o durere că îmi vine să plâng. Am făcut de toate, m-am dat cu cremă, am făcut baie la picior, apa cu sare, am încercat tot și nu vrea să îmi treacă, va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic sa-ti faca o radiografie sa nu fie fractura, entorsa, intindere sau ruptura de tendon, ca poti ramane cu piciorul scurt, daca operatia nu-i facuta imediat.

| Denis_Denis_1998 explică (pentru Violleta2022):

Eu de când mi-am rupt mana nu mai vreau la medic niciodată și mii frica

| Violleta2022 a răspuns (pentru Denis_Denis_1998):

As intelege daca ai avea 2-3 ani, dar nu ai de ce sa-ti fei frica, pentru ca medicul nu te mananca, doar te consulta.
Asistenta este aia de care trebuie sa-ti fie frica, ca aia iti face injectii.

| Denis_Denis_1998 explică (pentru Violleta2022):

Da tu nu știi ce medici nebuni avem noi și răi și apropo am 14 ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru Denis_Denis_1998):

Dimpotriva, medicii nu sunt rai: nu te bat, nu-ti fac injectii si nu-ti fac nici un rau.
Medicul doar te consulta si iti scrie reteta medicala. Asadar, chiar nu ai motive sa te sperie sa mergi la medic!
Daca erai bebe mic as fi inteles, dar la 14 ani, ma asteptam sa ai deja putina educatie si sa intelegi ca, doctorul nu mai este bau-bau.

| Raven a răspuns:

S-ar putea să ai o entorsă ori luxație, caz în care trebuie să pui gheață, să bandajezi cu o fașă elastică în 8 și să ții piciorul ridicat. PRICE numesc americanii protocolul care trebuie aplicat: Protecție, repaus, gheață (ice), compresie, elevare (ridicare).
Nu se recomandă masarea zonei cu gel antiinflamator, însă se pot lua tablete analgezice și antiinflamatoare de câteva ori pe zi, pentru controlul durerii și scăderea inflamației.
Vezi aici cum se realizează bandajul în 8.
https://www.youtube.com/watch?v=NQAiKKSRhYw
Ideal însă ar fi să mergi la doctor pentru o radiografie care să excludă o fractură. Plus că uneori trebuie repoziționată articulația și e mai bine s-o facă cineva cu pregătire în domeniu.

| Demidol a răspuns:

Si de ce nu te-ai dus tu la medic in loc sa plangi de cateva zile? Poate e rupt, poate...

| bmerry a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa fie rupt sau scantit, poate fi și o simpla entorsa, dar in orice caz asta se poate diagnostica numai prin radiografie la doctor. Poți încerca preventiv sa îți pui o fașă elastică, strânsă, și sa eviti sa calci pe el, dar asta numai pana când ajungi la doctor!

| Alexandra0087 a răspuns:

Trebuie sa te duci la doctor, iti face radiografie, poate e mai mult decat scrantit.