| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au aparut niste umflaturi in zona axilei, sunt dureroase si par a fi niste cosuri. La inceput am crezut ca sunt ganglionii inflamati dar am observat ca au aspect de cos, adica au un capat alb. Cred ca de vina este epilatul cu ceara, mi-au mai aparut si in trecut dar au disparut in 3 zile. Stiti ce a putea folosi sa mai calmez aceste umflaturi dureroase?
As vrea sa stiu daca pentru aceasta problema trebuie sa merg la dermatolog sau la un altfel de specialist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Foarte posibil sa fie de la ceara, sa fi fost prea incinsa sau ceva diferit care sa te fi iritat, ori daca e printre primele dati cand ai folosit ceara iar e destul de normal ca nu e invatta pielea. LAsa-le in pace sa treaca de la sine,

| Rotazi a răspuns:

Eu cred ca ai furuncule. Un fel de cosuri dar mai mari, mai dureroase si mai periculoase daca nu mergi la medic.
Folosesti antiperspirant? Dry sau cu bila? Daca da, asta este cauza. Epilatul, in nici un caz. Dar antiperspirantele inchid porii, transpiratia nu mai are pe unde iesi, formand astfel acele furuncule. Transpiratia nu este apa pura ci contine si alte elemente reziduale. E cazul sa mergi la chirurgie (ambulatoriu) pentru indepartarea lor.