| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-au inflamat ganglionii de la axila, intr-o parte simt 3 umflaturi iar in cealalta partea doar 1. Se poate sa fie de la epilatul cu ceara, mi s-au mai inflamat si in trecut dar nu asa ca acum, sunt durerosi. In perioada asta sunt la menstruatie si urmeaza sa fac niste analize hormonale recomandate de ginecolog pentru ca am un dezechilinru hormonal. Au legatura si ganglionii cu dezechilibrul hormonal? Sa astept rezultatul analizelor sau sa fac si un consult pentru acesti ganglioni? Daca da, la ce fel de medic sa merg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ganglionii nu se inflameaza din cauza epilatului, ci din cauza unei infectii majore in corp sau a unei probleme grave.
Te dor cumva si sanii?
Mergi de urgenta la medicul de familie si va stii acesta unde sa te trimita.

| PX732HG a răspuns (pentru Violleta2022):

Cateva zile inainte de mentruatie m-au durut si sanii.

| relian a răspuns:

Ti sau inflamat cum zici ca undeva ai o infectie, nu e de la epilat.Deci undeva in corp ai infectie, de aia se umfla aceli ganglioni ce spui tu.Aia de fapt produc anticorpi aia fac,atunci cand ai o infectie in organism,deci produc ceva mai multi si de acolo umflarea aia.
Poate aparea din mai multe cauze, dar la tine cred ca este vorba de o infectie, stiu si eu la gura, dinti, la mai stiu eu ce, orice infectie.Si daca faci un vaccin sunt unele persoane care asa patesc, nu e regula dar la unele persoane asa se intampla.
Sunt infectii ce tu nu le simti, nu sunt vizibile si nici nu le simti, dar organismul actioneaza.Nu cred ca aibe legatura ganglionii cu dezechilibru ce spui hormonal, dar tot ce se poate.Mai stai cateva zile si daca nu trece, mergi si consulta un medic.
Daca faci analize hormonale intreaba pe aia unde faci, arata uite mi sau inflamat ganglionii din zona asta, e de la hormonii astia sau e alta cauza? Deci poti intreba pe cei la care mergi sa faci analize.Vezi ce zic aia.
Dar de regula asa se intampla, zic cele mai dese situatii, exista undeva o infectie.

| Andrea060 a răspuns:

Amm, mergi la doctor?