| mariaariamaron a întrebat:

Mi s a desprins aparatul dentar de masea. Trebuie sa merg urgent la stomatolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Depinde de tipul aparatului pe care il ai... Daca nu te deranjeaza (nu te deranjeaza la mancat, la vorbit, nu te zgarie, roade, etc), nu este super-urgent sa mergi la stomatolog, insa cel mai bine este sa dai un telefon la cabinet si sa ceri o programare... Nu este un capat de luna daca stai cu el asa 2-3-10 zile sa zicem, dar este bine sa anunti si ortodontul. Daca isi face timp sa te vada intr-o zi inainte de controlul periodic, este xcelent happy

| mariaariamaron explică:

Nu stiu exact ce este un bracket. Mie mi a iesit aparatul de pe maseaua pe care era pus cu ciment sau ce iilaughing.

| Ciudin_Andreea_1996 a răspuns:

Daca sti sa il pui tu la loc nu! Dar daca nu sti atunci este nevoie sa ti-l puna la loc! Sau mai e o varianta poti sa-l dai jos de tot daca te deranjeaza. Dar cel mai bine e sa te duci la medic. :*

| Lory_Flory_2001 a răspuns:

Suna doctorul la care mergi si spune-i ca ti s-a desprins un brechet(nu stiu cum se scrie) si precizeaza care masea. Iti va spune daca e nevoie urgent sau poti astepta pana la urmatorul control. Mi s-a intamplat si mie.