| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa merg la stomatolog sa imi scoata un molar (masea de minte). Ma va durea? Si ce fel de anestezie imi va face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te va durea deloc deoarece medicul i ti va face anestezie locală si nici nu vei simtii. Ce fel de anestezie o sa i ti facă nu stiu, el stie dar tu trebuie sa mergi fară frică, acum sunt tehnologii moderne de scos dintii fara durere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Anestezie locală. După ce trece anestezia, doare puțin, dar vei primi un medicament pentru asta.

| alina2k18 a răspuns:

Anestezie dentara prin injectare se face, daca iti e frica de ace, inchide ochii, in 10 secunde e deja facuta. Nu o sa te doara toata operatiunea de extragere a molarului, dar vei primi un tratament cu antibiotice si eventual antiinflamatoare. Posibil disconfort si inflamatie primele 3-5 zile. Nu consuma lactate o saptamana.

| qwertpro a răspuns:

Salut,mi-au fost extrasi 2 molari din minte si iti pot spune cu certitudine ca nu am simtit absolut nimic.Medicul iti va pune anestezie, si iti va extrage molarul cu un instrument special.Procedura e rapida, dureaza cateva zeci de secunde, maxim un minut sau doua, si nu simti durere de loc.Nu ai de ce sa iti faci griji.