| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a intamplat de curand sa mananc ananas si sa simt ca ma mananca buzele, ma ustura rau de tot. N-am dat importanta pe moment dar dupa cateva minute m-am uitat in oglinda si aveam toata buza de jos rosie si incepuse sa-mi curga sange. M-am speriat, nu stiam ce sa fac, cum ar putea sa-mi apara asa ceva de la ananas. Iar dupa aproximativ 5-10 min s-a oprit si sangerarea iar roseata s-a mai diminuat dar tot nu pot sa-mi explic. Voua vi s-a intamplat vreodata? Ananasul era proaspat, il desfacusem de 2 zile, n-am putut sa-l mananc pe tot din prima si l-am lasat in frigider o zi. Nu aveam nici buzele crapate sau ceva, mereu folosesc balsam si nu inteleg de unde reactia asta asa. Nu e prima oara cand mananc ananas sa zic ca o fii vreo alergie sau ceva, am mai mananc si nu mi s-a intamplat nimic. Voua vi s-a intamplat vreodata ceva in genul, din ce cauza ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Lola05 a răspuns:

Da, am pățit și eu. Și de la kiwi pățesc la fel, mă ustură foarte tare limba. Dar de la ananas mă irit rău. Dacă mănânc o felie nu am nimic, dar după 2-3 deja începe usturimea. Este foarte "acid" cumva și îmi afectează mucoasa bucală și limba. Probabil ai mâncat mai mult decât de obicei și de asta ai pățit așa.
Mai știu persoane pe care le ustură limba/gura după ce consumă vinete/ nuci.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Unii oameni pot sa dezvolte alergii chiar daca au mai mancat acel produs.Sau poate nu a fost de la ananas, oricum nu e normal sa se intample asa ceva.Ma gandesc daca ai cumva posibilitatea sa mergi cu acel ananas sa ii faca niste analize, cine stie ce au bagat in el...

| xerxes1 a răspuns:

In plantatiile de ananas din Costa Rica(americanele Dole si Del Monte) se folosesc substante chimice interzise in toata lumea.
Costa putin kg de ananas dar cineva trebuie sa plateasca diferenta de pret.
Ananasul are nevoie de 16 tratamente diferite cu pesticide care se repeta de mai multe ori.
Este nevoie de 20 de litri de pesticid pur pe hectar la un singur tratament.
Apele din zona sunt contaminate si nu mai sunt potabile pentru populatie.

| Heureuse a răspuns:

Cred s-au iritat papilele gustative. Este un efect normal pentru că nu il mâncăm zilnic ca alte fructe si nu este obisnuit organismul ca si cum ai manca un mar. Indicat este să nu mănânci până trece. Mie mi s-a întâmplat cand am mâncat mai multe felii, dar nu am ajuns pana la sange. Daca a fost putin necopt de aceea.

| Nix15 a răspuns:

Nu-i neaparat ca au bagat substante in el, ananasul contine natural substante care ataca tesutul si din cauza aia sangerezi (si mie mi se intampla de fiecare data). Din cauza asta prefer sa imi iau la conserva, ca efectul e mai diminuat