| Elena9328 a întrebat:

Mi s-a rupt o măsea și mi-a rămas un colț.
Cum îl scot?
N-am bani de dentist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Esti eleva?
Incearca la dentistul scolii, daca aveti.
Stiu sigur ca exista multe scoli unde au cabinet medical si dentist.
In nici un caz nu incerca singura.
Pentru a extrage un colt e nevoie sa despice uneori gingia (deci ca un fel de mini-operatie, insa nu doare mai tare decat o extractie normala).

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cineva a reusit cu un patent cu varf subtire dar a manjit mult ghiuveta si l-a durut. Ai spital cu dentist gratuit

| sierra1 a răspuns:

șurubelniță sau tirbușon dacă a fost măsea de minte

| Freya1 a răspuns:

Doar la dentist pentru ca si daca iti pare simplu sa scoti un mic coltisor nu e.Radacina unui dinte (chiar si daca a unui colt ramas) este destul de adanca.

| Necunoscut112 a răspuns:

La o policlinicã de stat poţi scoate colţul cu maxim 100 de lei.

| Elena9328 explică:

Am pus întrebarea aici. Fiindcă e cea mai căutată. Și se răspunde mai repejor. Pf.

| Andwta a răspuns:

Nu poti singura. Trebuie facuta anestezie apoi scoasa. Imprumuta bani si rezolva problema

| Alexand3ru1 a răspuns:

Cam greu sa-l scoti deoarece radacina e adanca si daca nu-l scoti cum trebuie fara sa ramana nimic acolo mai tarziu o sa te confrunti cu dureri groaznice.
Mergi la stomatolog.
Aduna-ti banii si mergi cat mai repede posibil.

| DavidProGamer a răspuns:

Roaga pe cineva sa ţi-l scoata cu penseta sau incearca cu un ac de cusut la oglinda(daca vrei singura)