| Bantichi11 a întrebat:

Mi s-a rupt o unghie de a mea. aproape pe jumatate pina la carne,a curs si singe, ce pot sa fac ca sa creasca repede si ca sa nu ma doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Da e adevarat ca lumea spunea acestor plasturi leucoplast, desi asa se cheama doar banda aia adeziva nu si plasturele cu rivanol sau cu ce mai sun plasturii.

Ma tem ca unghia creste in ritmul ei, ar fi bine sa ti un astfel de plasture mai mult timp pentru ca sa nu se infecteze carnea. Se spune ca printre tratamentele naturiste care ajuta la cresterea mai rapida a unghiilor ar fi masajul insotit de tratarea cu ulei de in, masline sau migdale. Pentru maini si unghii se mai recomanda si uleiul esential de arnica. Insa va trebui sa tratezi bine rana si pentru asta iti recomand o crema buna de galbenele care tine si loc de emolient si de antibacterian.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Doar să o protejezi cu plasturi sterili, crește singură.
Pa, pa.

| Bantichi11 explică (pentru Legiuitoarea):

Ce este un plasture?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Bantichi11):

Bună.
Tu câți ani ai de nu știi de plasture?
Sunt cei care se pun pe bășicile care sunt rezultatul frecatului pielii de pantof.
Mergi la farmacie, acolo găsești, sunt ieftini, maxim 2-3 lei.
Pa, pa.

| Bantichi11 explică (pentru Legiuitoarea):

Nu cred ca era nevoie sa ma intrebi citi ani am, eu stiam ca se cheama altfel(nu plasture)...Mai atent cu detaliile.ok?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Bantichi11):

Bună.
Poftim?
Cum se numesc? Mai atent cu?
Pa, pa.

| Bantichi11 explică (pentru Legiuitoarea):

Stiam ca se cheama leucoplast, si nu intra in detalii

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Bantichi11):

Bună.
Acum faci pe... "știe tot", ce să spun!
Pa, pa.

| Bantichi11 explică (pentru Legiuitoarea):

Termina sa imi mai scrii si las-o mai moale cu buna si pa, pa

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Bantichi11):

Bună.
Te rog să lași obrăznicia și să-i respecți pe cei din jurul tău!
Pa, pa.

| Bantichi11 explică (pentru Legiuitoarea):

Hai sa terminam, pentru ca ma irita raspunsurile tale

| mona a răspuns:

Unghia creste fara sa-i faci nimic si daca te doare pune un plasture

| alexSMK44 a răspuns:

Puneti un bandaj acolo si asteapta sa cresca de la sine va creste in cam 2-3 saptamani