| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a spus ca am rinita alergica, insa nu stiu exact la ce am alergie. Am fost la ORL si nu m-a lamurit cu nimic. Cum pot afla la ce am alergie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Oricum nu la ORL ci la Alergologie trebuie sa mergi, desi eu am scapat de rinita alergica cu remedii homeopate. Daca gasesti un medic homeopat bun iti recomand acest tratament. Eu aveam alergie la absolut tot ce era in casa - praf, mirosuri, flori nu puteam sa respir noaptea si in plus nu puteam nici sa mananc fructe cu samburi mici (zmeura, capsuni,.). Dupa un tratament de vreun an de zile mi-a trecut. Dar inainte de asta am fost la ORL si la Alergologie si am facut foarte multi ani tratament clasic. Se agrava din ce in ce mai tare. Abia cu remedii homeopate mi-am revenit. Iti doresc si tie sanatate multa

4 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Pati avea alergie de la praf, polen, acarieni, detergenti, parfumuri, fum de tigara aer conditionat, mucegaiuri.
Poti stabili si singura dar mai bine este sa consulti un specialist alergolog care iti poate prescrie si un tratament adecvat.
www.astmasan.ro/pliante/7.html
www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/rinita.htm

| nicky a răspuns:

Sunt ceva teste care se fac pentru. alergie la laboratoarele particulare, nu stiu exact cat costa dar cred ca asa vei putea afla.

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Rinita alergica inseamna ca tu ai alergii la obiecte pe care le inspiri, adica ai alergie la nas. Cea mai frecventa alergie de acest tip este alergie la praful de polen. Avand in vedere ca vine primavara, s-ar putea sa ai probleme in perioada care vine. Aceasta alergie se manifesta prin hiper lacrimare, hipersecretie mucosala, stranuturi. Nu stiu la ce medic ORL ai fost, dar daca esti din Bucuresti, iti recomand sa te duci la spitalul sf.Maria si sa te vada prof.univ.Dr.Sarafoleanu, sau cineva din echipa lui. Sper ca te am ajutat, sanatate!winking

| sidy a răspuns:

Obligatoriu trebuie sa faci testele la un medic alergolog. El te v-a lamurii la ce esti alergica.
Eu am scapat de rinita alergica facand injectii cu apa de la Izvorul 7 din Olanesti si aerosoli tot cu apa de la acel izvor.
Am repetat tratamentul din 6 in 6 luni si deja de la a doua tura am avut deja rezultate...
Acum am scapat de pacatoasa rinita!