| coronita a întrebat:

Mi s-a umflat buza si am o senzatie de usturime, ar putea fi herpes? N-am avut niciodata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la dermatolog sa vezi exact ce e si apoi trateaza!

8 răspunsuri:
| borsec a răspuns:

daca unflatura este rosie si are bubite mult pline cu apa atunci clar este herpes, remediul cel mai bun este sa te duci la farmacie cere ZOVIRAX unguent trece in 2-3 zile garantat. si crede-ma sunt veterana in asa ceva

| AlinaBulina a răspuns:

S-ar putea sa fie herpes. Daca zona umflata pe buza e putin alba si tare la atingere, mai mult ca sigur e herpes. Poti sa-l tratezi cu diverse chestii, de la pastile la unguente la remedii babesti, vezi ce merge mai bine. Eu, de exemplu (si stiu ca suna barbar!), cand imi mai apare asa ceva, aplic putina acetona pe buza, exact in locul ala, tin apasat cateva secunde si repet chestia asta de cate ori pot in timpul zilei. Acetona usuca herpesul mai repede si mi s-a intamplat sa-mi treaca in 2-3 zile (in loc de 7, cum se intampla de obicei). Totusi, daca ai pielea sau buzele sensibile, nu-ti recomand varianta asta. Mie nu mi-a ramas semn si nu s-a intamplat nimic, dar... cine stie. Incearca mai intai cu remedii de la farmacie. Sau clasica pasta de dinti. Succes!

| oareunde a răspuns:

poate fi o simpla inflamatie de la ceva mancare, de la praf, de la sare, etc... care va trece rapid

| deealexx a răspuns:

Daca e alba si tare la atingere, doare si te necajeste, se numeste afta. se aplica pe ea glicerina boraxata sau glicerina cu nistatina. gasesti la farmacie. de asemenea e bun de folosit in paralel Corsodyl. e un fel de apa de gura foarte mentolata buna pentru astfel de infectii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mereu cand simt chiar si-o usturime, ma dau cu aciclovir sau zovirax, ce am prin casa... o fi, n-o fi herpes... better safe than sorry!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acelashi lucru am si eu acum, si mama mi-a spus sa ma duc la farmacie si sa sau FLONIDAN.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puneti crema rivanol si o sati treaca

| dumitrul a răspuns:

Eu am luat aciclovir pastile si nu mi-a iesit nimic... dar nu sunt sigura daca de la pastile a fost ok...