| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a umflat destul de tare varful degetului mare de la un picior.Am observat un fel de umflatura, ca si cand s-ar fi intarit foarte tare pielea acolo unde incepe unghia inca de acum o saptamana si ceva, insa nu am dat importanta.Degetul e pe jumatate amortit...
Cunoaste cineva simptomele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Poate fi :
1o micoza(un fel de ciuperca)
2o batatura(cu radacina care e dureroasa)
3lovitura(daca te-ai lovit)
4o degeratura.( de la firg)
Pentru oricare dintre aceste cazuri gasesti creme la farmacie sau la plafar(farmacie naturista) pentru tratamente naturiste.
Acum ca stii ce ar putea fi,da search pe google la fiecare caz din cele scrise mai sus de mine, si vezi care descriere se aseamana mai bine cu simptomele tale.
Daca nu te descurci si nu iti dai seama din cautari pe google cum se poate trata, mergi la medic.
Alegerea e a tahappy Oricum nu cred ca e ceva grav(atat timp cat nu e insotita si de o infectie) Insanatosire!

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil este un panaritiu. Poti aplica un unguent pe baza de antibiotic cu spectru larg de tip Baneocin, dupa ce iti faci o toaleta locala cu betadina, dar avand in vedere ca au aparut tulburari de sensibilitate/amorteala, ar fi bine sa mergi la medic in timpul cel mai scurt posibil. http://www.i-medic.ro/......panaritiul

| Anca95 a răspuns:

Nu ai colt incarnat cumva? Daca e asa incearca sa ti-l scoti si sa tii piciorul in apa cu sare.Insanatosire grabnica!:*

| calinut1 a răspuns:

Ori ai o batatura mare sau a doua varianta e ca ai puroi cel mai probabil unghia a intrat in carne incerca sa scoti coltu de la unghie cat mai bine si incerca sa pui desinfectat apa oxiginata. iar daca degetu nu revine la normal in 7 zile 10 de cand incepi sa faci recomand sa consulti un medic in vederea consultarii problemei