| elcosmin a întrebat:

Mi se decojesc foarte tare picioarele. Calcaiele sunt ok, dar mai spre degete pielea e jupuita. Ce as putea sa fac sa nu mai am pielea decojita? Vreo crema/tratament/vitamina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosește o crema hidratanta (poți încerca și ceva de la Gerovital - e foarte "cheap" dar e remarcata pe piața datorită efectelor sale benefice) sau ceva natural (din grădina bunicii mai exact) - însă aici nu voi fi sigur de eficacitatea cremei făcute in casă. Poți caută mai multe detalii pe internet.
In rest, fără tratamente sau vitamine. Dacă te hidratezi cum trebuie și de asemenea mănânci cum trebuie (ouă fierte, carne roșie, salate, citrice // banane și iaur seara ) pielea decojita nu va mai fi o problema, garantez.

Dacă problema persista, fa niște analize sa nu ai vreun deficit de vitamine și mai apoi du-te la un dermatolog.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai trebuie sa elimini cauza ca sa rezolvi problema!
1. Informeaza-te (uite niste linkuri care ar putea fi de folos, daca... lene)
- https://www.csid.ro/semne-si-simptome/descuamarea-pielii-11234971
- http://www.romedic.ro/forum/descuamarea-pielii-pe-talpi-32769
- https://www.365natural.ro/exfoliere-piele-picioare/
... Sanatate!

| GabyT10 a răspuns:

Cauzele descuamării pielii pot fi de mai multe tipuri: alergii, inflamaţii, infecţii, reacţii alergice, afecţiuni ale pielii (arsuri solare). Mergi la un deramatolog, trebuie stabilit un diagnostic pentru a trata corect si definitiv problema.Multa sanatate iti doresc.