| Culturism69 a întrebat:

Mi se face fata alba, nu stiu cum sa explic. In zona de jos a obrajilor langa cioc, mi se face zona alba. DIn ce cauza si cum o pot indeparta?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Este o ciupercă, mergi și consultă un medic, în ultimă etapă se întâmplă să rămâi fără barbă în zona respectivă, așa că mergi la medic.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă sunt ca şi cele din imaginea următoare, atunci e posibil să fie vorba de "Vitiligo" :
http://www.ziarulring.ro/imagini/2013-03/55377/vitiligo-crop-644x416.jpg

În acest caz, vezi mai multe detalii ( despre această afecţiune ) la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/vitiligo_1341

http://www.vitiligo.ro/info/despre-vitiligo

În cazul în care NU este vitiligo, atunci poate fi vorba de o ciupercă...

Oricum, TREBUIE să mergi la DERMATOLOG pentru un control de specialitate!

Toate cele bune.

| Culturism69 explică (pentru bursuc001):

Nu, in niciun caz nu e vorba de Vitiigo. Maicamea spune ca as avea arsa fata din cauza Zyneritului pentru cosuri. L-am folosit cam de 3 ori in 2-3 ore si poate de aia, mi s-a ars fata si mi se face alba ca, albeala aia din coltul gurii de dimineata. ( Nu am stiut cum sa explic =) )

| bursuc001 a răspuns (pentru Culturism69):

Mda, posibil să ai dreptate :)

Zynerit NU se aplică aşa des!

"3. CUM SĂ UTILIZAŢI ZINERYT :
Utilizaţi întotdeauna ZINERYT exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră.
Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Doze :
ZINERYT se aplică de 2 ori pe zi, pe întreaga suprafaţă de piele afectată" - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.astellas.ro/......202012.pdf

O seară frumoasă.

| Anonim0100 a răspuns:

Poate se duce bronzul sau poate nu. Du-te la medic, daca nu vrei sa ajungi ca Michael Jackson laughing.