| adavarabiescu a întrebat:

Mi se tot incarneaza unghiile de la picioare si este dureros. Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine te duci la salon pentru o pedichiura profesionista; e mult mai bine decat sa ti le faci tu acasa; poate iti da si niste sfaturi

8 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Unghia crescută în carne pare o problemă minoră de sănătate. Însă numai cei care au avut astfel de probleme au simţit pe pielea lor chinul adevărat pe care îl reprezintă o unghie încarnată. Durerile insuportabile la cea mai mică atingere, creşterea temperaturii la nivelul degetului respectiv, infecţia cu sau fără puroi sunt simptomele chinuitoare ale creşterii în carne a unei unghii.
Unghia se incarneaza cand marginile ei laterale cresc in ţesuturile moi din jur. Acest lucru se întâmplă din mai multe cauze, pe care le enumeră în continuare. Infecţia cu stafilococ la nivelul lamei unghiale sau al ţesuturilor din jurul unghiei duce la creşterea unghiei în carne. Onicomicoza – infecţia cu ciuperci – determină modificări ale formei şi dimensiunilor unghiei, care este predispusă la încarnare. Tăierea agresivă a unghiilor sau lăsarea acestora să crească prea mult sunt alţi factori care duc la creşterea anormală a unghiilor. Persoanele care suferă de diabet, obezitate, probleme de circulaţie la nivelul extremităţilor pot avea frecvent unghii încarnate. Uneori însă unghiile cresc în carne pentru că pur şi simplu marginile acestora sunt curbate către interior în mod natural sau sunt foarte groase.
Toţi aceşti factori de risc afectează mai frecvent unghiile de la picioare. Aşa se explică de ce unghiile se încarnează mai degrabă la picioare decât la mâini. Şi să nu uităm că purtarea încălţămintei strâmte, precum şi unele afecţiuni ortopedice (monturi, degete în ciocan, platfus) favorizează creşterea unghiilor în carne.
Tratament chirurgical
Pe cât de chinuitoare este unghia încarnată pe atât de agresiv este şi tratamentul acesteia. pentru îndepărtarea părţilor laterale ale unghiei crescute în carne se apelează la o intervenţie chirurgicală. Se taie marginile unghiei până la rădăcină şi se cauterizează rădăcina pentru a se modifica modul de creştere a unghiei. În locurile din care s-au extras colţurile se pun dispozitive speciale pentru a împiedica unghia să mai crească în aceeaşi poziţie. Intervenţia nu poate fi făcută dacă este prezentă infecţia, motiv pentru care medicii prescriu un tratament cu antibiotice înaintea operaţiei.
jurnalul national
http://sanatate.jurnalul.ro/......rnate.html

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Am aceeasi problema...ma apuca toate transpiratiile cand imi scot un coltlaughinglaughingStiu ca suna idiot... dar unghiile crescute in carne sunt un chin.laughingNu le suport nici eu! Eu pot sa-ti recomand o foarfecuta buna, o fiola de algocalmin(picuri cate putin pe deget si mai amorteste), si mult curaj si rabdare... daca mai ai si puroi stoarce-l inainte si pune spirt si algocalmin... O sa am si eu astfel se operatiune ''chinuitoare''in curand...laughingTot ce nu ne omoara ne intareste...decat sa ajungem sa ne scoata unghia...mai bine ne chinuim noi si scoatem coltul si tratam infectia.Multa bafta! o sa doara.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit asa.prima oara. m-am operat.si mi-a facut o singura anestezie locala.si am simtit toata operatia.acum am facut la amadoua degete mari.am fost si m-am operat din nou. iar la unghia la care am fost operata a fost nevoie de 2 anestezii locale.acum sunt tot u bandajele deoarece abia am iesit din spital. un doctor foarte bun la iasi.care m-am operat acum este Straticiuc. e extrordinar de bun.si m-a si cusut.sunt foarte sigura ca nu o sa mi se mai incarneze unghiile...la Iasi la spitalul Sf.Maria.acolo ducetiva cei care aveti probleme.si cautati doctorul care v-am zis. e EXTRAORDINAR DE BUN...mult noroc si sper sa nu mai pateasca nimeni asa ceva deoarece e fff dureros

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De vreo doua luni mi s-a incarnat unghia, degetul meu este umflat rosu si in colt deasupra unghiei mi-a crestu carne. Degetul imi puroiaza tot timpu. Am incercat cu creme dar nimic, la doctor nu m-am dus. Ce ma sfatuiti sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la doctor sau la un estetic

| anyvla a răspuns:

Si eu am avut dar mi s-a facut iarasi unghia de la degetul de la picior al mare si acum o luna jumatate m-am operat si mi-a facut 4 injectii cu silina ca sa ma amortizeaza si un calmant m-a durut foarte tare si simtem cum imi taie carne si nu mai puteam de durere am tipat de ma auzit tot spitalul si acum tree sa ma operez iar nu mai pot de frica.

| ione a răspuns:

Exista la saloanele de manichiura pedichiura un fel de construirea unghiilor care se practica la picioare la diabetici dar si la cei cu probleme ca si a ta

| Roman_Analia_1986 a răspuns:

Cum.pot sa scap de durerea asta