| gabygaby a întrebat:

Mie nu imi plac ochelari si vreau sa imi pun lentile de contact, mama nu vrea sa imi cumpere ca zice ca sunt colorate, explicati voi ce sunt lentilele, va rog ajutati-ma ca am inteles ca sunt mai bune ca ochelari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lentilele nu sunt mai bune ca ochelarii, fiindca sunt mai greu de purtat, implica mult mai multa responsabilitate, au risc de infectii si sunt de peste 10 ori mai scumpe. In plus, daca ai sub 18-19 ani, nu poti purta lentile de contact fiindca globul ocular isi modifica dimensiunile.

| EUSIATIT a răspuns:

Pai mergi cu ea la un centru optic si d na de acolo ii explica si ii arata cum sunt acele lentile. dac ai probleme cu vederea ok sunt de mre ajutor. Am un prieten de fam care din cauza diopriilor ff mari risca sa ramina fara serviciu si a luat lentile de contact ca sa mascheze acest [handicap] daca pot sa i spun asaDeci spune-i mamei tale ca nu sunt doar de frumusete sunt chiar ff bune si te ajuta dar daca ai probleme cu vederea. ok bafta

| laura_8904 a răspuns:

Sal lentilele sunt de 2 feluri medicale (cele care se poarta pentru a te scutii de ochelari) si mai sunt cele care iti schimba culoarea irisului
lentilele medicale se poarta de obicei in cazul unor dioptrii mari dar daca vrei neaparat cred ca poti opta pentru o astfel de pereche de lentile dar fata de ochelari iti va fi mai greu cu pusul si datul jos solutii speciale pentru curatare etc dar daca esti hotarata incearca
appo si eu port ochelari si nu imi e jena cu ei chiar mi-am ales unii draguti care ma avantajeaza ramane la alegerea ta insa :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai probleme cu vederea sau doar vrei sa-ti pui lentile de contact sa-ti schimbi culoarea ochilor?