| Geanina_Chirila_1982 a întrebat:

Miercuri am fost la piscina si m-am bronzat pe picioare, maini, spate, fata si ma ustura îngrozitor noaptea în loc să dorm eu stau pe telefon ca nu pot să ma odihnesc. Ce pot să fac ca să nu ma mai usture pielea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Schimbi telefonul la unul clasic, cu butoane.
2. Faci un dus rece inainte de culcare, dupa care te dai pe pielea uscata in zona arsa cu smantana grasa sau unt de vaca (natural).

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Alta data, sa nu mai stai asa de mult la soare neprotejata.
Foloseste iaurtul. E cel mai bun pentru arsuri la piele. Ar fi buna si smantana, dar e grasa si arati mai apoi ca un snitel bine prajit happy.

| anonimg a răspuns:

S-ar putea să existe la farmacie o alifie/cremă pentru usturimi.
Data viitoare să nu mai stai mult în soare. Între orele 12:00-17:00 nu mai stai in soare pentru că vor apărea probleme care nu se mai pot vindeca.

| Anon31241212 a răspuns:

Sa te dai cu iaurt/ chisleac pe piele. Iti va racori pielea.

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Să te dai cu oțet sau iaurt pe locurile unde te ustura. Merge întotdeauna.
Data viitoare când te bronzezi, încearcă să aplici cremă protectoare din plin și să nu stai prea mult în soare (intre orele 11:00-15:00 nici nu e indicat să stai în soare). Sper să te ajute happy

| Geanina_Chirila_1982 explică (pentru AllyAlexandra20):

Chiar între orele indicate de tine am stat.

| idkpisi533 a răspuns:

Va fi ciudat raspunsul meu dar daca te ustura asa tare pune iaurt pe fata, iar daca te ustura la fel ca pe fata si mainile si picioarele pune iaurt si pe ele, crede ma nu te va mai ustura dupa. happy Sper ca te am ajutat