| Andruuandreea a întrebat:

Am fost la strand si nu m-am dat cu protectie solara. Mi s-a decojit pielea pe fata si acum e rosie si ma ustura ingrozitor. Ce asi putea face sa nu ma mai usture. multumesc anticipat TPU kiss

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In situatia asta nu trebuie sa folosesti nimic care sa o irite mai tare.Incearca infuzie mai concentrata de flori de tei(ceai) sau frunze de menta.Pot sa fie si neuscate.Ambele au efect calmant.Menta are si efect cicatrizant, iar daca adaugi putin musetel, sau 4-5 flori de coada soricelului, Acestea sunt dezinfectante naturale.

3 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Buna! Dusuri reci si dese, iaurt si taie rosii felii si pune-le pe zona afectata iti vor "traage" acea durere.La mine asta a functionat.

| Ramo1 a răspuns:

Incearca sa te dai cu o crema foarte grasa si iti va reduce si din roseata happy

| madoarennouazecisinoua a răspuns:

Iaurt. Este racoritor si calmeaza roseata.